Papież w Loreto: program wizyty

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło 20 września szczegółowy program wizyty duszpasterskiej Benedykta XVI do Loreto w dniu 4 października.

Odbędzie się ona w 50. rocznicę przybycia do tego narodowego włoskiego sanktuarium maryjnego bł. Jana XXIII, który podróżował tam w intencji pomyślnego rozpoczęcia i przebiegu Soboru Watykańskiego II, otwartego uroczyście w tydzień później.

Ojciec Święty odleci śmigłowcem z lądowiska w Watykanie 4 października o godz. 9 rano i po godzinie lotu wyląduje na Placu Jana Pawła II w Montorso. Na godz. 10.20 przewidziano jego przybycie do Świętego Domku na terenie sanktuarium na adorację Najświętszego Sakramentu i na modlitwę do Matki Bożej. O 10.30 rozpocznie się Msza św. na Placu Maryi Loretańskiej pod przewodnictwem papieża i z jego kazaniem.

O godz. 13.15 Benedykt XVI zasiądzie do obiadu w Ośrodku im. Jana Pawła II w Montorso, po czym po krótkim wypoczynku o godz. 17 odleci śmigłowcem do Watykanu, gdzie jest spodziewany o godz. 18.

Obecny następca św. Piotra odwiedził już raz Loreto w dniach 1-2 września 2007 w ramach odbywającego się tam spotkania młodych Włochów - Agory Młodzieży Włoskiej. Jego poprzednik - bł. Jan Paweł II pielgrzymował do tego miejsca pięciokrotnie w latach 1979-2004, przy czym jego ostatni tam pobyt 5 września 2004 był jednocześnie ostatnią, 146. podróżą po Włoszech.

Bł. Jan XXIII (1958-63) na tydzień przed rozpoczęciem Vaticanum II, udał się z pielgrzymką do Asyżu i Loreto, aby powierzyć wstawiennictwu Matki Bożej św. Franciszka to wielkie zgromadzenie całego Kościoła katolickiego.

Benedykt XVI postanowił powtórzyć tamtą podróż w 50. rocznicę zarówno otwarcia Soboru, jak i tamtej podróży papieża Roncallego, a także w intencji zbliżającego się Synodu Biskupów nt. nowej ewangelizacji i rozpoczynającego się 11 października Roku Wiary.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama