Rozmach w zwalczaniu skutków kryzysu

Szereg nowatorskich inicjatyw podejmują hiszpańscy biskupi, aby pomóc wiernym przeżywającym głębokie trudności z powodu panującego kryzysu.

Przekazanie części wypłaty lub zaopiekowanie się rodziną dotkniętą kryzysem to niektóre z form pomocy.

Bp Francisco Cases Andreu z Wysp Kanaryjskich już od trzech lat zachęca wiernych i kapłanów, aby przeznaczyli część miesięcznej wypłaty „nie sporadycznie, ale systematycznie” na Caritas, celem pomocy najbardziej potrzebującym. Bp Esteban Escudero z Palencji apeluje o solidarność do tych, którzy przygotowują przyjęcia weselne, chrzty lub pierwsze komunie.

Jak podaje Caritas, w 2010 r. wpływy wzrosły o ponad 4 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. 10 proc. swojej wypłaty przeznaczają dla ofiar kryzysu kapłani z diecezji Ciudad Rodrigo. W ostatnim czasie z podobnym apelem wystąpiło wielu hiszpańskich biskupów.

Z kolei archidiecezja Walencji z dużym powodzeniem rozwija projekt „Zaopiekuj się rodziną”, którego celem jest pomoc w opłaceniu czynszu, bieżących rachunków lub zakup artykułów pierwszej potrzeby. Szereg rodzin otrzymuje miesięcznie pomoc w wysokości 300 euro przez rok. Abp Carlos Osoro zaproponował nauczycielom z 68 szkół diecezjalnych, aby „oddali swój czas za darmo” i pomogli słabszym uczniom. Z kolei archidiecezja barcelońska stworzyła specjalny program, aby pomóc młodzieży w zdobyciu pracy. Wziął w nim udział m. in. klub piłkarski Barcelony, który zatrudnił 50 osób. Szereg zgromadzeń zakonnych oddało swoje pomieszczenia na pomoc najbardziej potrzebującym.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama