To nie zawód, to misja

Bycie katechetą, to coś więcej niż zawód. To misja, która wymaga stałego ugruntowania” – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Józef Kupny podczas inauguracji roku katechetycznego, która miała miejsce 8 września br. w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Do zgromadzonych w świątyni katechetów zaapelował: „Dbajcie stale o swój rozwój duchowy tak, jak dbacie o rozwój intelektualny i zawodowy”.

Bp Kupny stwierdził, że wraz z początkiem roku szkolnego odezwały się znów lęki przed katechezą w szkole. . Zauważył, że doszło do tego, iż zaczęto dzielić przedmioty w szkole na wartościowe, z których uczniowie są rozliczani na sprawdzianach i egzaminach oraz resztę, w którą uczeń nie musi się angażować. Do tej drugiej grupy zaliczana jest katecheza. „A przecież to są przedmioty, które mają wpływ na kompleksowy rozwój ucznia” – zwrócił uwagę bp Kupny. Dodał, że w takiej sytuacji uczniom pozwala się lekceważyć nie tylko konkretne przedmioty, ale także nauczycieli.

Kaznodzieja mówił dalej, że efektem takiego podejścia do edukacji będą skazy na osobowości uczniów, dlatego obowiązkiem katechety jest pomóc młodym uczniom odkrywać inne wymiary człowieczeństwa niż tylko wymiar intelektualny.

„Zdajemy sobie sprawę, że stajecie się ofiarą przetargów między ministerstwem edukacji a samorządem” – stwierdził bp Kupny, wskazując, że do opinii publicznej kierowany jest przekaz, iż finansowanie katechezy nadweręża budżety lokalne. „Katecheci nierzadko spotykają się z rodzicami kontestującymi ich obecność w szkole”. To samo dotyczy niektórych nauczycieli, ulegającym tendencjom laicyzującym. Zaznaczył, że pod hasłem tolerancji usiłuje się usunąć katechezę ze szkół lub zamienić ją w naukę religioznawstwa. Mówił również o próbach podważania pedagogicznych kompetencji katechetów i podrywania ich autorytetu.

„Odkrycie i respektowanie wartości przez wychowanków nie jest ani spontaniczne, ani łatwe. Trzeba im w tym pomóc. To wymaga wielkiego wysiłku i cierpliwości” – powiedział bp Kupny, dziękując katechetom, że uczą dzieci i młodzież prawdy o świecie i prawdy o nich samych.

W formie pisemnej słowo do katechetów skierował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. „Proszę Was serdecznie – jako pełniących misję Kościoła na terenie szkoły – byście zawsze mieli żywą świadomość posłania i pełnienia misji ewangelizacyjnej. W jej zachowaniu pomoże Wam stała formacja duchowa, do której zachęcam oraz przestrzeganie zasad „Statutu Katechety Świeckiego” obowiązującego w naszej archidiecezji. Nowym impulsem tej formacji niech będzie Rok Wiary, w którym wszyscy jesteśmy wezwani do pogłębienia osobistej wiary, do dawania autentycznego świadectwa ewangelicznego życia, do dalszego budowania Domu Kościoła i bycia „solą ziemi”...” – napisał między innymi abp Skworc.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama