„Nie zmieniajmy się w aktywistów i działaczy, którzy większą nadzieję pokładają w technikach, procedurach, a coraz mniej w wymiarze duchowym” – powiedział w katedrze do kapłanów diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa. Duchowni zgromadzili się 7 września na uroczystych Nieszporach w wigilię święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Spotkanie miało miejsce w przeddzień odpustu ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości, która jest patronką diecezji bydgoskiej. Zwracając się do księży bp Tyrawa podkreślił, że wraz nowym rokiem szkolnym powinien rozpocząć się również dla nich czas wytężonej pracy. Zachęcił duchownych, aby wypraszali u Boga błogosławieństwo dla tych, którzy staną „na pierwszym froncie”. – Mam na myśli przede wszystkim katechetki, katechetów, a wśród nich i księży, którzy w tych szeregach odgrywają zasadniczą rolę. Dobrze jest sobie to uświadomić, byśmy z naszej świadomości nigdy nie gubili wymiaru duchowego – mówił.
Biskup bydgoski zachęcał księży, aby „nie zatracili tego cennego pierwiastka”. – Mnożą się dzisiaj również w Kościele polskim najróżnorodniejsze konferencje, zjazdy, szkolenia, spotkania, podczas których w sposób szczególny zwraca się uwagę na wymiar socjotechniczny. On zapewne pomaga, ale nie może zastąpić duchowości – tego wnętrza, które ma być na nowo nasycane, wypełniane Bożą łaską, oliwą, żarem – mówił hierarcha.
Nieszpory były wstępem do głównych uroczystości odpustowych. Wcześniej przez dziewięć dni duchowni, świeccy z ruchów i stowarzyszeń działających na terenie diecezji spotykali się na specjalnych dniach modlitw, aby dziękować Matce Bożej za miniony rok pracy.
– Przychodzimy do katedry, aby prosić Matkę Pięknej Miłości o dalszą pomoc i łaski. Często jest trudno, wydaje się, że jesteśmy w kłopotach, a jednak Boża pomoc nigdy nas nie opuszcza – powiedziała Czesława Mieszkuć-Mieszkowska, pracownica hospicjum, która uczestniczyła w w przygotowaniach do odpustu, jak i w samym święcie diecezjalnym.
Dziś w bydgoskiej katedrze zostaną odprawione Msze święte z udziałem chorych, starszych oraz pielgrzymów. Natomiast wieczornej sumie przewodniczyć będzie bp Jan Tyrawa.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.