W ubiegłym roku Watykan wydalił z kapłaństwa 125 osób i udzielił dyspensy od obowiązków wynikających z tytułu przyjętych święceń w odniesieniu do 675 osób, w tym 75 diakonów – wynika z opublikowanego pod koniec lipca sprawozdania z działalności Stolicy Apostolskiej.
Obszerny tom liczy 1366 stron i jak zaznaczono jest „publikacją nieoficjalną”. Przedstawia on działania Ojca Świętego, Kurii Rzymskiej oraz innych instytucji watykańskich w roku 2011. Wśród wielu informacji są dane dotyczące działalności Biura Dyscyplinarnego Kongregacji Nauki Wiary, które w ub. roku otworzyło 599 nowych spraw, z czego 440 dotyczyło najpoważniejszych przestępstw, w tym 404 odnośnie do nadużyć seksualnych duchownych względem nieletnich. W związku z tym zwrócono się do Ojca Świętego o usunięcie ze stanu duchownego „ex officio” 125 osób, a w odniesieniu do 135 poproszono o dyspensę od obowiązków wynikających z tytułu przyjętych święceń.
W tym samym okresie Kongregacja ds. Duchowieństwa wydała 540 reskryptów dyspensy od obowiązków wynikających z tytułu przyjętych święceń dla 49 diakonów diecezjalnych i 26 zakonnych oraz 280 kapłanów diecezjalnych i 185 zakonnych. Należy dodać, że na całym świecie jest ponad 412 tys. księży, z czego dwie trzecie stanowi duchowieństwo diecezjalne, zaś jedną trzecią zakonne, natomiast diakonów stałych jest ok. 40 tys.
Sprawozdanie z działalności Stolicy Apostolskiej podaje m.in., że w ub. roku Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wydała zgodę na podjęcie życia zakonnego przez pięć osób pozostających w małżeństwie, za życia współmażonka. Inna informacja podaje, że Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej, która roztacza m.in. opiekę nad seminariami duchownymi, przygotowuje dokument na temat używania internetu w formacji do kapłaństwa.
Nie brak relacji z działalności Roty Rzymskiej. Ten watykański trybunał apelacyjny wydał w 2011 r. 179 definitywnych orzeczeń dotyczących nieważności małżeństwa, z których większość (94) była za ważnością małżeństwa.
Kolejna informacja dotyczy Tajnego Archiwum Watykańskiego. Wydało ono w ub. roku 1321 kart wstępu naukowcom pochodzącym z 54 krajów. Najwięcej Włochom (673), następnie Hiszpanom i Niemcom (po 102), Amerykanom z USA i Francuzom (po 64), Polakom (35) i Brytyjczykom (30). Byli naukowcy z Azerbejdżanu, Chin, Syrii, Togo, Turcji i żadnego z Izraela.
Papieski urząd udzielający jałmużny (Elemosineria Apostolica) odpowiedział na 7 tys. listów osób różnych wyznań zwracających się do Ojca Świętego o pomoc na sumę 900 tys. euro.
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.