Zmarł polski biskup

Zmarł bp Stefan Siczek - poinformowało Radio Plus Radom. Biskup pomocniczy diecezji radomskiej miał 75 lat. W ubiegłym roku obchodził 50-lecie kapłaństwa.

Bp Siczek był doktorem prawa kanonicznego i biskupem tytularnym Dagno oraz wikariuszem generalnym radomskiej kurii. Przed wstąpieniem do seminarium kształcił się w Niższym Seminarium Duchownym Księży Misjonarzy w Krakowie.

Stefan Siczek urodził się w 1937 r. w Siczkach, w gminie Jedlnia-Letnisko. W latach 1955-61 studiował w seminarium duchownym w Sandomierzu, następnie w latach 1963-67 kontynuował naukę na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1973 r. ukończył Prymasowskie Studium Życia Wewnętrznego w Warszawie.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 r. z rąk bp. Jana Kantego Lorka w Sandomierzu. Nominację na biskupa pomocniczego radomskiego otrzymał w 1992 r. Sakrę biskupią przyjął 11 kwietnia tego samego roku z rąk kard. Józefa Glempa. Dewizą życiową bp. Siczka były słowa: "Żyć Ewangelią".

Po śmierci bp. Jana Chrapka Kolegium Konsultorów wybrało 20 października 2001 r. bp. Stefana Siczka administratorem diecezji radomskiej. Posługę tę pełnił do momentu przekazania władzy w diecezji nowemu biskupowi radomskiemu Zygmuntowi Zimowskiemu w dniu 25 maja 2002 r.

Drugi raz funkcję administratora diecezji pełnił po powołaniu bp. Zygmunta Zimowskiego do pracy w Watykanie w 2009 r.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SICZEK

Reklama

Reklama