Zainteresowanie świętokrzyskim odcinkiem Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba rośnie z roku na rok. Zdaniem ks. Jerzego Sobczyka, proboszcza parafii w Kotuszowie, świadczy o tym m.in. Księga Pielgrzymów, do której wpisało się w tym roku 65 osób, posiadających pielgrzymie legitymacje. Szczególną, bo "ognistą" oprawę będzie miał tegoroczny odpust 25 lipca w kotuszowskiej parafii pw. św. Jakuba
- Szlak św. Jakuba Apostoła Starszego odżywa i przyczynia się do umocnienia wiary, więzów z Kościołem, kultu świętego Jakuba i do poznania świętokrzyskiej ziemi i historii ludzi tu żyjących - uważa ks. Sobczyk.
Kilka dni temu grupa dzieci, młodzieży i dorosłych po modlitwie w kościele św. Jakuba w Sandomierzu, z muszlami i legitymacjami pielgrzyma oraz przewodnikiem pielgrzymiej wyprawy ks. Jerzym Sobczykiem, przebyła na rowerach 60-kilometrową trasę do kościoła w Kotuszowie.
Od czasu, gdy w lipcu 2009 r. otwarto świętokrzyską część Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba, uroczystości odpustowe ku czci Apostoła w Kotuszowie nabierają podniosłego znaczenia i cieszą się dużym zainteresowaniem wiernych nie tylko z parafii, ale też z całej diecezji sandomierskiej i ościennych.
Dopełnieniem tegorocznego religijnego świętowania odpustowego 25 lipca będzie m.in. pokaz sztucznych ogni zatytułowany "Święty Jakub z Pola Gwiazd", który nawiązywać będzie do tradycji odnalezienia miejsca grobu patrona w Santiago de Compostela.
Świętokrzyski odcinek Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba uroczyście otwarto w dniach 23-25 lipca 2009 r. Bp Edward Frankowski poświęcając wówczas szlak, dokonał także odsłonięcia "muszli jakubowej", wmurowanej w miejscowym kościele.
Parafia w Kotuszowie została erygowana przed 1326 r. Jak ustalili krakowscy uczeni z Uniwersytetu Jagiellońskiego, to m.in. przez Kotuszów miał przebiegać średniowieczny szlak do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. Dlatego też parafia znalazła się na trasie Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba. Rozpoczyna się on w dominikańskim kościele św. Jakuba w Sandomierzu i wiedzie przez Klimontów, Kotuszów, Szczaworyż, Probołowice, Pałęcznice, Niegardów i Więcławice do Krakowa. Oznaczona jest żółtymi strzałkami i muszelkami.
Szlak św. Jakuba Apostoła Starszego powstał w średniowieczu. Przebiegał on niemal przez całą Europę, kończąc się w katedrze w Santiago de Compostela. Pielgrzymowanie do grobu św. Jakuba w Santiago stało się od kilku lat popularne również w Polsce. W XV w. do Santiago z Sandomierza przez Kotuszów szedł starosta sandomierski. Najbardziej zaś udokumentowana jest pielgrzymka Jakuba Sobieskiego.
Rada Europy uznała w 1982 r., Drogę Św. Jakuba pierwszą europejską drogą o ogromnym znaczeniu dla kultury Europy i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymanie dawnych szlaków pątniczych. W 1986 r. Santiago de Compostela jako pierwsze otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.