Werbiści wybrali generała

118 kapitularzy zebranych w Nemi pod Rzymem dokonało wyboru nowego przełożonego generalnego. Został nim o. Heinz Kulűke.

Od ponad dwóch tygodni trwa XVII Kapituła Generalna Zgromadzenia Słowa Bożego – Księży Werbistów. W dniu 3 lipca br. 118 kapitularzy zebranych w Nemi pod Rzymem dokonało wyboru nowego przełożonego generalnego. Został nim o. Heinz Kulűke.

O. Kulűke urodził się 29 września 1956 r. w miejscowości Spelle, w północno-zachodnich Niemczech. Do zgromadzenia werbistów wstąpił w 1979 r. i dwa lata później złożył pierwsze śluby zakonne. Po ukończeniu studiów seminaryjnych w St. Augustin koło Bonn przyjął święcenia kapłańskie w dniu 1 maja 1981 r. Wkrótce wyjechał do pracy misyjnej na Filipiny. Następnie studiował filozofię w Katolickim Uniwersytecie w Waszyngtonie i doktoryzował się w Rzymie. Od 1994 r. jest profesorem filozofii Uniwersytetu San Carlos w Cebu – czwartym co do wielkości mieście Filipin. Począwszy od 2005 r. był trzykrotnie wybierany na urząd prowincjała werbistów w Południowej Prowincji Filipin. Oprócz pracy naukowo-dydaktycznej i administracyjnej o. Kulűke znany jest z szeroko zakrojonej pomocy socjalnej  ludziom żyjącym na wysypiskach śmieci w mieści Cebu; zajmował się też dziećmi ulicy i wspierał rybaków w nadmorskich wioskach.

O. Heinz Kulűke jest 11 przełożonym generalnym zgromadzenia werbistów, które liczy ponad nieco 6 tysięcy członków i pracuje w 70 krajach na wszystkich kontynentach.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama