Czechy: Kościół sfinansuje się sam

Przedłużająca się w nieskończoność debata polityczna nad finansowaniem Kościołów i instytucji religijnych staje się jedynie zarzewiem antyreligijnych postaw w czeskim społeczeństwie – czytamy we wspólnym oświadczeniu tamtejszego episkopatu, ekumenicznej rady Kościołów oraz związku gmin żydowskich.

Zwierzchnicy religijni w Czechach przypominają, że odwlekanie decyzji w tej sprawie nie tylko szkodzi wspólnotom religijnym, które nie mogą się uniezależnić finansowo od państwa, ale blokuje też rozwój społeczności lokalnych, które na każdym kroku napotykają na swym terytorium nieuregulowane sprawy własnościowe.

Wspólna deklaracja żydów, katolików i chrześcijan innych wyznań została dziś przyjęta podczas sesji plenarnej episkopatu Czech. Mówiono na niej o możliwości samofinansowania się Kościoła, gdyby parlament przyjął wreszcie wypracowany w tej sprawie kompromis. Czescy biskupi postanowili też bardziej angażować się w rozwój duszpasterstwa chorych i teologii. W tym celu powołano stowarzyszenie kapelanów szpitalnych oraz ustanowiono doroczną nagrodę za teologiczną monografię.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama