Lednica to największe na świecie spotkanie młodych, z wyjątkiem spotkań z papieżem – mówił o. Jan Góra podczas konferencji prasowej w ogrodzie przy klasztorze oo. dominikanów w Poznaniu.
Hasłem przewodnim spotkania, które odbędzie się 2 czerwca, będą słowa z Dzienniczka św. siostry Faustyny Kowalskiej „Miłość Cię znajdzie”. Pomysłodawca spotkań lednickich przypomniał, że tegoroczna Lednica będzie dotyczyła tematu miłości, czyli najważniejszej sprawy w życiu każdego człowieka. – Miłosierdzie jest drugim imieniem miłości, jak uczył Jan Paweł II, miłości niebanalnej, bo czynnej, biorącej na siebie problemy drugiego człowieka, jego depresję, ból, samotność – podkreślił o. Góra.
Podczas konferencji zaprezentowano wybór fragmentów „Dzienniczka” św. Faustyny, który otrzyma każdy uczestnik. Jak podkreślił pomysłodawca Lednicy, „Dzienniczek” został wydany w szacie świeckiej, by każdy bez skrępowania w środkach masowego transportu mógł go czytać.
Uczestnicy spotkania lednickiego wysłuchają też świadectwa o Bożym miłosierdziu przygotowanego przez przedsiębiorcę Romana Kluskę i konferencji „O spowiedzi i miłosierdziu”, którą wygłosi o. Jacek Salij. Otrzymają lednicki śpiewnik i serce z piernika, wyprodukowane przez toruński „Kopernik”.
O. Góra zaznaczył, że centralnym punktem wieczoru będzie Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka i koncelebrowana przez wszystkich obecnych nad Lednicą kapłanów. Homilię podczas Eucharystii wygłosi biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. Swoje przesłanie do młodych skieruje także papież Benedykt XVI.
Podczas tegorocznego spotkania ważnymi gośćmi będą siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, które przypomną zgromadzonym najistotniejsze momenty z życia św. Faustyny. Nad Lednicą, oprócz trumienki Apostołki Bożego Miłosierdzia, w której była złożona do momentu kanonizacji, będzie jej zakonna obrączka i konfesjonał, przy którym się spowiadała. Każdy z uczestników będzie mógł uczcić relikwie św. Faustyny, z którymi siostry przejdą między sektorami.
Młodzi zebrani na Lednicy będą też adorować obraz Jezusa Miłosiernego. Przeżyją też Godzinę Jana Pawła II, podczas której zostaną wniesione relikwie papieża Polaka. Młodzież odda mu hołd poprzez wyśpiewanie pieśni „Abba, Ojcze”. Będzie miało również miejsce zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu. Przed północą uczestnicy apelu rozważą uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała, a później dokonają wyboru Chrystusa jako najwyższej wartości w swoim życiu.
Każdy z uczestników będzie mógł skosztować zupy szczawiowej z jajkiem, którą będą częstować siostry. Przywiozą też wypieczony przez siebie chleb. – Na pamiątkę cudu, kiedy to Chrystus pod postacią ubogiego przyszedł na furtę i poprosił o coś do zjedzenia. Faustyna dała mu zupę i chleb. „Przyszedłem skosztować twojego miłosierdzia” – miał wówczas powiedzieć do niej Pan Jezus – wspominał o. Góra.
Specjalnie na czerwcowe spotkanie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II z Wadowic podarowało Lednicy chrzcielnicę, przy której był chrzczony przyszły błogosławiony. Bp Jan Zając przywiezie ogień z Łagiewnik, który zostanie uroczyście wniesiony na Pola Lednickie. Iskra Bożego Miłosierdzia będzie puszczona w niebo o godz. 23.55. Spotkanie zakończy tradycyjnie przejście przez Bramę Rybę.
Zapytany o plany na przyszłość, pomysłodawca Lednicy podkreślił, że od nowego roku akademickiego, kiedy nie będzie już pełnił funkcji duszpasterza młodzieży, „całe swoje siły będzie mógł poświęcić Lednicy”. – Już teraz jest to wydarzenie ogólnopolskie, mające wiele do zaoferowanie. To propozycja wychowawcza i formacyjna – zaznaczył o. Góra.
Jan Zujewicz z ZHR, rzecznik prasowy Harcerskiej Służby Lednica 2012, powiedział, że na Lednicy będzie około trzystu pięćdziesięciu harcerek i harcerzy z całej Polski. Do ich podstawowych zadań będzie należeć: zabezpieczenie miejsc między sektorami, wspomaganie pomocy medycznej i przygotowanie liturgiczne.
Sobotnie wydarzenie będzie transmitowane na stronie internetowej www.lednica2000.pl, a także przez Radio Emaus.
Spotkanie na Polach Lednickich odbędzie się po raz szesnasty.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.