Kapłańska sobota

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił święceń prezbiteratu 13 diakonom Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Uroczystość odbyła się w sobotę, 26 maja, w katedrze gnieźnieńskiej. „Niech was pociąga to, co pokorne i co prowadzi do świętości” – mówił metropolita gnieźnieński do neoprezbiterów.
Hierarcha przywołał postać św. Filipa Nereusza, kapłana z XVI wieku, którego liturgiczne wspomnienie przypada 26 maja. Jak mówił, pragnął on i szukał czegoś więcej niż tylko prostego wypełnienia obowiązków powierzonych mu przez przełożonych.

„Nie wykonywał zleconej mu przez Boga posługi z konieczności: bo tak trzeba, bo nie ma innego wyjścia, bo tak wypada, ale podejmował ją z oddaniem, z troską o innych, w posłuszeństwie natchnieniom Ducha Świętego. Jego styl apostołowania wykraczał poza znane i utarte ramy ówczesnego sposobu duszpasterzowania. Był pasterzem otwartym, który w niebywały sposób zjednywał sobie ludzi różnych stanów i profesji” – mówił Prymas Polski.

Zachęcał również neoprezbiterów, by wzorem św. Filipa Nereusza szukali jedności w różnorodności i koncentrowali się tylko na tym, co przyczynia się do budowania Królestwa Bożego. Przestrzegał ich również przed „deformacją zawodową, której ulegają również księża”.

„Mówiąc o Jezusie – żyjcie duchem Jezusa. Głosząc Ewangelię – miejcie w niej swój udział. Nie biegajcie wokół tego, co nie buduje Bożego Królestwa. Nie zajmujcie się rzeczami niepotrzebnymi. Umiejcie dobrze rozeznawać i wybierać. Rozpoznawajcie, za co warto dać życie, komu warto je poświęcić, by się nie zagubić” – apelował abp Kowalczyk.

W uroczystej liturgii uczestniczyli abp senior Henryk Muszyński, gnieźnieńscy biskupi pomocniczy: bp Bogdan Wojtuś i bp Wojciech Polak, kanonicy Kapituły Prymasowskiej, profesorowie i moderatorzy gnieźnieńskiego seminarium duchownego, a także proboszczowie rodzinnych parafii neoprezbiterów. W ważnym dniu towarzyszyli im także najbliżsi, przyjaciele i liczni kapłani.

Liturgię święceń rozpoczęło imienne wezwanie kandydatów i prośba skierowana przez rektora PWSD ks. Wojciecha Rzeszowskiego do abp. Józefa Kowalczyka o udzielenie im święceń prezbiteratu. Po złożeniu przez kandydatów uroczystego przyrzeczenia wszyscy zgromadzeni w katedrze odśpiewali litanię do Wszystkich Świętych, w czasie której diakoni leżeli krzyżem na posadzce katedry. Później nastąpił najważniejszy moment święceń – abp Józef Kowalczyk, a następnie abp senior Henryk Muszyński, bp Bogdan Wojtuś, bp Wojciech Polak oraz kapłani nałożyli ręce na głowy wyświęcanych i odmówili modlitwę konsekracyjną będącą prośbą do Boga o udzielenie im darów Ducha Świętego potrzebnych do pełnienia przyszłej posługi.

Neoprezbiterzy namaszczeni zostali olejem krzyżma oraz złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi, z którym pod koniec liturgii święceń wymienili pocałunek pokoju oznaczający, iż są uważani za jego współpracowników, braci i przyjaciół. Nałożyli także ornaty.

Święcenia kapłańskie przyjęli Łukasz Abram z parafii pw. św. Krzyża w Inowrocławiu, Jacek Bryś z parafii pw. św. Jana Chrzciciela z Szymanowic, Łukasz Goryński z parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie, Paweł Haczyński z parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu, Jakub Janiak z parafii pw. św. Bartłomieja w Szadłowicach, Jakub Kapelak z parafii pw. Świętego Ducha we Wrześni, Krzysztof Kępiński z parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu, Krystian Molecki z parafii pw. Narodzenia NMP w Żernikach, Tomasz Niedbalski z parafii pw. NMP Królowej Różańcowej w Jabłówku, Andrzej Nowicki z parafii pw. św. Doroty w Strzałkowie, Krystian Piekuciński z parafii pw. Narodzenia NMP w Pyzdrach, Konrad Wysocki z parafii pw. św. Floriana w Żninie oraz Mariusz Zawadzki z parafii pw. św. Andrzeja Ap. w Witowie w diecezji włocławskiej.

W sierpniu święcenia kapłańskie dla diecezji witebskiej przyjmie Wiaczesław Adamowicz, który studiował wspólnie z wyświęconymi diakonami.

W niedzielę neoprezbiterzy odprawią Msze św. prymicyjne w swoich rodzinnych parafiach.

Święcenia kapłańskie miały dziś miejsce także w innych diecezjach, m.in. w diecezji tarnowskiej, gdzie nowo mianowany biskup tarnowski Andrzej Jeż wyświęcił 27 nowych kapłanów, w diecezji bydgoskiej oraz legnickiej.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama