Krajowy kongres eucharystyczny

„Wielkim wydarzeniem w duchowym życiu Ukrainy” nazwał abp Mieczysław Mokrzycki rozpoczynający się jutro pierwszy po wojnie Kongres Eucharystyczny w tym kraju.

Odbędzie się on pod hasłem: „Jezus Chrystus, wczoraj i dziś, ten sam także na wieki”. Spotkania kongresowe odbywać się będą jednocześnie w kilku miastach w największych katolickich parafiach Ukrainy. Mówi łaciński metropolita Lwowa abp Mieczysław Mokrzycki.

„Kongres rozpocznie się 26 maja w Kijowie, a zakończy uroczystą Mszą sprawowaną 3 czerwca we Lwowie. „Przygotowania do kongresu trwały kilka miesięcy. Będzie to dla nas wielkie wydarzenie. Jest to pierwszy taki Kongres w dziejach obecnego państwa ukraińskiego. W archidiecezji lwowskiej odbył się on w 1930 r. Postanowiliśmy odnowić tradycję takiego zgromadzenia w tym roku, gdy obchodzimy 600. rocznicę przeniesienia katedry łacińskiej z Halicza do Lwowa” – podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim abp Mokrzycki. W spotkaniu weźmie udział legat papieski kard. Angelo Comastri oraz biskupi i kapłani z zagranicy, m.in. z Polski. „Mamy nadzieję, że to wielkie wydarzenie duchowe pogłębi naszą wiarę, miłość i wdzięczność względem Chrystusa, który pozostał z nami pod postaciami chleba i wina. Chcemy Go w ciągu tych dni uwielbiać, dziękować Mu, przepraszać, a także prosić o potrzebne łaski dla rozwoju naszego życia duchowego” – powiedział metropolita lwowski.

Ogólnoukraiński Kongres Eucharystyczny będzie miał nie tylko wymiar duchowy. Zbierane w jego trakcie fundusze zostaną przekazane wiernym z Mołdawii na budowę świątyni w Naddniestrzu, gdzie Kościół przeżywa obecnie trudny czas.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama