Inauguracja Roku Cyryla i Metodego

Na audiencji prywatnej Benedykt XVI przyjął premiera Czech Petra Nečasa. Przyjechał on do Rzymu, by wziąć udział w inauguracji Roku Świętych Cyryla i Metodego.

Upamiętnia on 1150-rocznicę przybycia Apostołów Słowian do Państwa Wielkomorawskiego, która przypada w przyszłym roku. Czesi mają nadzieję, że z tej okazji Papież odwiedzi ich ojczyznę. Jak zdradził dziennikarzom czeski premier, Benedykt XVI bardzo miło wspomina swą podróż do Czech w 2009 r. i chętnie by je znowu odwiedził. Jak jednak zastrzegł Peter Nečas, nie można tu mówić o konkretnych obietnicach czy ustaleniach.

Czeski polityk zaznaczył ponadto, że rząd świadomie angażuje się w rocznicowe uroczystości. Chodzi tu bowiem o wydarzenie, które jest ważne dla całego narodu – mówi Peter Nečas.

„Przybycie Cyryla i Metodego na Wielkie Morawy nie był o jedynie wydarzeniem o charakterze religijnym, które przyniosło do naszego kraju chrześcijaństwo. Miało to również znaczenie kulturowe. Pojawiło się pismo. Spisano nasz rodzimy język, w którym sprawowano liturgię. A zatem są to kulturowe korzenie naszego narodu, ale też i innych ludów środkowej i wschodniej Europy. Poza tym w 867 r. Cyryl i Metody pielgrzymowali do Rzymu. Tym samym w sposób symboliczny włączyli nas do cywilizacji zachodniej. Trzeba zatem pamiętać o wszystkich konsekwencjach tych wydarzeń, nie tylko religijnych, ale jak powiedziałem, również cywilizacyjnych i kulturowych” – powiedział papieskiej rozgłośni premier Czech.

Miejscem inauguracji Roku świętych Cyryla i Metodego jest rzymska bazylika św. Praksedy, przy której mieszkali Apostołowie Słowian w czasie swego pobytu w Wiecznym Mieście. O przewodniczenie inauguracyjnej Mszy dziś po południu episkopat Czech poprosił kard. Zenona Grocholewskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama