Karmelitanki od 400 lat w Polsce

Karmelitanki bose obchodzą 400-lecie obecności na ziemiach polskich. Ogólnopolskie obchody jubileuszu rozpoczną się w Krakowie 24 maja podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczyć będzie przełożony generalny zakonu o. Saverio Cannistra OCD. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 17 w kaplicy przy ul. Kopernika.

W ramach obchodów w niedzielę 27 maja w Muzeum Archeologicznym w Krakowie zostanie otwarta wystawa pt. "Mam ja skarb, mam... Cztery wieki karmelitanek bosych w Polsce", organizowana przez Krakowską Prowincję Karmelitów Bosych, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Archeologiczne. Zostaną na niej zaprezentowane zabytki ze wszystkich Karmeli żeńskich na dawnych ziemiach Polski oraz z dwóch istniejących dziś w Krakowie domów na Wesołej i na Łobzowie.

Oprócz tego będzie można zobaczyć wiele przedmiotów związanych z kulturą życia zakonnego karmelitanek bosych, na co dzień niedostępnych z racji klauzury papieskiej. Wernisaż dla gości i mediów odbędzie się w piątek 25 maja o godz. 12.00.

Z kolei na 28 maja zaplanowano całodzienne ogólnopolskie sympozjum naukowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie pt. „Czterysta lat karmelitanek bosych w Polsce”, podczas którego będzie można dowiedzieć się na temat wkładu karmelitanek w polską duchowość, kulturę i historię.

Jubileusz zakończą dziękczynne nabożeństwa odprawiane w poszczególnych klasztorach sióstr karmelitanek bosych 26 maja 2013 r.

Zakon Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel został zreformowany w XVI w. w Hiszpanii przez św. Teresę z Avili. Do Polski został sprowadzony w 1612 r. Zakonnice zamieszkały przy kościele św. Marcina w Krakowie, a później w klasztorze przy ul. Wesołej. Zakon obecny jest w 81 krajach świata. W Polsce jest to najliczniejsza klauzurowa wspólnota zakonna.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama