Już za niespełna trzy tygodnie, 8 czerwca, meczem Polski z Grecją w Warszawie zainaugurowane zostaną Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. W to wielkie sportowe wydarzenie włącza się także Kościół katolicki, który chce zapewnić kibicom z całego kontynentu opiekę duszpasterską.
Na Stadionie Narodowym poświęcona już została kaplica wielowyznaniowa. Kaplica ma służyć zawodnikom, trenerom i kibicom różnych wyznań chrześcijańskich i innych religii. Jej wnętrze zostało zaprojektowane w taki sposób, aby wyznawcy różnych religii mogli gromadzić się na wspólnej modlitwie. Aranżacja wnętrza kaplicy dla chrześcijan opracowana jest w ten sposób, że kolumnada wydziela nawę główną oraz nawy bocznej, ołtarz usytuowany jest na osi głównej na wprost wejścia i stoi na tle szerokich paneli, na których zawieszono symbol krzyża. Ściana za ołtarzem oraz ołtarz dodatkowo oświetlono podkreślając kierunek modlitwy. Dla wyznawców judaizmu zaproponowano inny układ krzeseł, a na środku ustawiono pulpit do czytania Tory oraz siedmioramienny świecznik - menorę. Aby umożliwić modlitwę dla wyznawców Islamu, z sali modlitw usunięto wszystkie ławki aby zapewnić jak największej liczbie wiernych miejsce do modlitwy. Lamele tworzące kolumnadę obrócono w stronę Mekki i podkreślono światłem, a w posadzce umieszczono ornamenty symbolizujące dywaniki modlitewne i wskazujące kierunek modlitwy.
W Poznaniu przygotowana zostanie strefa wyłącznej modlitwy w czasie Euro 2012, która umiejscowiona będzie w parafii pw. Świętej Rodziny na Osiedlu Kopernika oraz w kościele franciszkanów na Górze Przemysła. Modlitwa będzie tam trwać 24 godziny na dobę. Mszę św. na rozpoczęcie Euro odprawi 6 czerwca o godz. 18.00 w katedrze metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Zaproszeni są na nią wszyscy kibice. Oprócz tego Msze św. związane z rozgrywkami sprawowane będą m.in. w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela: 10 czerwca po chorwacku, a 17 czerwca po włosku. Na Mszę św. w języku niemieckim można będzie przyjść 10 i 17 czerwca do parafii pw. św. Marcina.
We Wrocławiu głównym kościołem Euro 2012 będzie parafia garnizonowa św. Elżbiety. Tam zaplanowano (10 i 17 czerwca) Msze św. po polsku i angielsku, oraz modlitwy po czesku, rosyjsku, grecku i po polsku. Prócz tego w tym miejscu przystąpić będzie można do sakramentu pojednania i pokuty, spowiadając się po polsku lub angielsku. Spowiedź odbywać się będzie w Godzinie Miłosierdzia 8, 15, 22 i 29 czerwca.
Specjalna stronę internetową poświęconą mistrzostwom, Msze św. w różnych językach oraz m.in. akcje ewangelizacyjne na tzw. wyspach kultury – to związane z Euro 2012 inicjatywy archidiecezji gdańskiej. Kibice będą mogli w ojczystym języku nie tylko modlić się o pomyślne występy swoich drużyn, ale też wyspowiadać się i porozmawiać o sprawach duchowych. Przygotowano Msze św. oraz możliwość spowiedzi w języku angielskim, niemieckim, chorwackim, włoskim oraz hiszpańskim.
Ze specjalnej podstrony można dowiedzieć się m.in. jaka modlitwa może towarzyszyć rozgrywanym meczom oraz gdzie i kiedy będą odbywać się Msze św. w różnych językach. Na stronie znajduje się ponad 20 odnośników związanych z mistrzostwami, w tym m.in. modlitewnik sportowca.
– Nasza duchowa oferta to przede wszystkim troska o niedzielą Mszę świętą. Będą to nabożeństwa w różnych językach, by ułatwić gościom korzystanie z Mszy – mówi ks. Andrzej Pradela, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego gdańskiej Kurii Metropolitalnej. – Mamy świadomość, że nikt nie przyjeżdża tu na dni skupienia tylko na wielkie świętowanie. Jednocześnie z racji tego, że tak wielu tu przyjedzie, nie możemy zapomnieć o tej sferze duchowej - zaznacza gdański kapłan.
Przybysze będą mogli nie tylko uczestniczyć w sprawowanych w ich języku Mszach św., ale też wyspowiadać się i porozmawiać z duszpasterzem. „Wiemy z doświadczenia, że czasem ktoś przyjeżdża w zupełnie innym celu i nastawieniu, a różne sytuacje zmieniają człowieka – nawet pod względem religijnym i duchowym. Stawiamy na takie towarzyszenie duchowe wszystkim, którzy przyjadą na Euro do Gdańska” – zapewnia dyrektor Wydziału Duszpasterskiego gdańskiej Kurii Metropolitalnej.
Gdańsk zaprasza m.in. do bazyliki Mariackiej, bazyliki św. Brygidy, parafii pw. św. Katarzyny czy parafii pw. św. Anny i Joachima. W Trójmieście będzie można uczestniczyć we Mszach św. m.in. po włosku, chorwacku, hiszpańsku, niemiecku i angielsku. W parafii pw. św. Michała w Sopocie, choć Eucharystia sprawowana będzie w języku polskim (10, 17 i 24 czerwca o godz. 13.30) to jednak dla obcokrajowców przygotowane zostaną specjalne napisy, by ułatwić im uczestnictwo w modlitwie.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.