Chicago: Kościół a szczyt NATO

Chicago będzie gospodarzem rozpoczynającego się 20 maja dwudniowego szczytu NATO. Choć przyjazd światowych przywódców i państwowych delegacji nie ma bezpośredniego związku z życiem lokalnego Kościoła, atmosfera wydarzenia udziela się także niektórym parafiom i instytucjom katolickim.

Odnosząc się do protestów, które w Chicago trwają już od 16 maja, niektórzy nauczyciele lokalnych szkół katolickich przygotowali specjalne lekcje na tematy związane z polityką, wojskiem, czy historycznym aspektem demonstracji.

W ramach nadzwyczajnych środków ostrożności znaczna część najważniejszych dróg dojazdowych do śródmieścia została zamknięta. Mimo to żadna z parafii katolickich nie odwołała niedzielnych Mszy i nabożeństw.

Władze nie znają dokładnej liczby protestujących. Od tygodnia wciąż przyjeżdżają oni do Chicago z różnych stron kraju. Uliczne protesty dotyczą takich dziedzin, jak gospodarka, wojna, ochrona środowiska naturalnego czy ubóstwo. Pośród licznych grup swój udział w demonstracjach zapowiedziało nawet kilkuset klaunów uzbrojonych w tysiąc tortów z bitą śmietaną.

Niektórzy ze światowych liderów zapowiedzieli swoją obecność na niedzielnych Mszach w kościołach etnicznych. Tak jest chociażby w przypadku delegacji węgierskiej. Polski Konsulat Generalny na pytanie, czy przewiduje spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Polonią w którejś z polonijnych parafii, poinformował, że takie spotkanie z pewnością odbędzie się przed końcem upływu kadencji prezydenta, ale nie tym razem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama