Papież-Polak jest "wspólny"

Rektor sanktuarium w Fatimie: Polacy, pozwólcie nazywać Jana Pawła „naszym”.

Wy nazywacie Jana Pawła II ‘waszym’, ale pozwólcie, Polacy żebyśmy w Fatimie i my mogli go nazwać ‘naszym’ – mówił 18 maja w Wadowicach podczas uroczystości ogłoszenia Jana Pawła II patronem tego miasta rektor sanktuarium w Fatimie, ks. Carlos Manuel Pedrosa Cabecinhas. Duchowny uczestniczył w uroczystościach 92. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Ziemia z Fatimy dotarła niedawno do papieskiego muzeum i będzie jednym z elementów powstającej tam stałej ekspozycji.

Ks. Carlos Cabecinhas stwierdził, że w Fatimie rozwija się bardzo szybko kult bł. Jana Pawła II. Jego ośrodkiem jest pomnik przed kościołem Najświętszej Trójcy, autorstwa prof. Czesława Dźwigaja, gdzie zawsze jest pełno kwiatów i palących się lampek. Zdaniem ks. Cabcinhasa oznacza to, że wierni uważają bł. Jana Pawła II za „pierwszego herolda przesłania fatimskiego”.

„To olbrzymi przywilej być w dniu urodzin Jana Pawła II w jego rodzinnym mieście, tym bardziej, że kawałek Fatimy już tu jest” – podkreślał w rozmowie z KAI rektor fatimskiego sanktuarium. „Uważamy, że Jan Paweł II był papieżem Fatimy, dlatego sanktuarium czuje się zobligowane szczególnie, by być dziś w takim miejscu, gdzie powstaje muzeum ku czci błogosławionego ” – zaznaczył rektor i przyznał, że dotąd związek między tymi dwoma miejscami tak ważnymi dla papieża Polaka nie był dość mocny. „Teraz jestem szczęśliwy, że ta relacja się pogłębia” – dodał.

W jednym z pomieszczeń remontowanego papieskiego muzeum zostaną złożone kasetki z symbolicznymi grudkami ziemi z miejsc, do których pielgrzymował bł. Jan Paweł II. Do tej pory przywieziona została już m.in. ziemia z Guadalupe, Malty, Aten oraz Fatimy.

Pod koniec uroczystości burmistrz Wadowic Ewa Filipiak odczytała po polsku dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o ustanowieniu Jana Pawła „patronem przed Bogiem miasta Wadowice”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama