Kielce: seminarium bez tajemnic

Quiz biblijny, koncert organowy, występ zespołu kleryckiego, konkursy oraz możliwość zajrzenia w zakamarki gmachu - w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach trwa Dzień Otwarty.

Gości seminarium wita Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Bodzentyna, która gra na dziedzińcu uczelni. Można także wysłuchać występu młodzieży z gimnazjum w Książu Wielkim i zespołu kleryckiego "Kerygmat" działającego w kieleckim seminarium. Dla wszystkich chętnych przewidziane jest zwiedzanie gmachu WSD oraz wybór zajęć, przygotowany przez alumnów, m.in. quiz biblijny, czy koncert organowy w seminaryjnym kościele Świętej Trójcy.

Dni Świadectwa organizowane są w celach powołaniowych i informacyjnych. Uczelnia organizuje je od ok. 10 lat.

„Chcemy pokazać, jak wygląda życie seminarzystów i nasza uczelnia - od środka, zaprosić do kaplicy i do sal wykładowych” – mówi KAI ks. Piotr Florczyk, kurator WSD. Dodaje, że z Dni Otwartych korzystają m.in. grupy ministrantów z różnych części diecezji, którzy przyjeżdżają z księżmi wikariuszami, ale i osoby starsze – z tzw. Gron Przyjaciół WSD. – „To nasi sprawdzeni przyjaciele, którzy troszczą się o powołania” - dodaje ks. Florczyk.

Wyższe Seminarium Duchowne to najstarsza uczelnia w Kielcach. Zostało ono erygowane dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego z 1726 r. Seminarium od 2009 r. afiliowane jest z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Łącznie studia w WSD w Kielcach w roku akademickim 2011/2012 odbywa 72 kleryków, w tym ośmiu na pierwszym roku. Studia trwają 6 lat. Realizowany jest program filozoficzno – teologiczny ustalony we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Na co dzień do dyspozycji seminarzystów jest odnowiony ostatnio gmach seminarium, seminaryjny kościół Trójcy Świętej i kaplica św. Kazimierza w obrębie seminarium, Jest dobrze wyposażona biblioteka, szeroki wybór kół zainteresowań, a ponadto Teatr Seminarium, zespół muzyczny „Kerygmat” czy Klerycki Krąg Harcerski.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama