Syria: nie dajcie się okłamywać

Zachód daje się oszukiwać Al-Dżazirze i innym arabskim mediom, opłacanym przez Arabię Saudyjską i Katar. Większość informacji w zachodnich mediach na temat Syrii jest fałszywa – ostrzega bp Giuseppe Nazzaro OFM, wikariusz apostolski Aleppo.

Tytułem przykładu wskazuje on starcia ze studentami w tym mieście 2 maja. Był on ich naocznym świadkiem, ponieważ kampus uniwersytecki jest położony zaledwie 150 metrów od jego biskupiej siedziby. Od dawna na teren uniwersytetu przenikają uzbrojeni bojownicy islamscy z Turcji i Libii i to oni sprowokowali wojsko do ataku. Tymczasem w mediach zachodnich całą sprawę przedstawia się w zupełnie innym świetle – uważa zwierzchnik katolików w Aleppo.

Również inni chrześcijańscy duchowni przestrzegają przed fałszywą interpretacją wydarzeń w Syrii. Zdaniem zwierzchnika Kościoła melchickiego rewolucja w tym kraju już się skończyła. Pozostał jedynie zwykły bandytyzm i anarchia – podkreśla patriarcha Grzegorz III Laham.

Również krytyczny zazwyczaj wobec reżimu Al-Assada o. Paolo Dall’Oglio, założyciel wspólnoty monastycznej w Deir Mar Musa, przyznaje, że prezydent zgodził się na poważne kompromisy, między innymi na rezygnację z systemu jednopartyjnego. Opozycja tymczasem nie jest gotowa do żadnych ustępstw i obecne zawieszenie broni wykorzystuje do reorganizacji własnych sił. Jedynym rozwiązaniem dla Syrii byłyby dzisiaj silne negocjacje na najwyższym szczeblu – uważa o. Dall’Oglio.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, SYRIA

Reklama

Reklama