Plany wokół Centrum Jana Pawła II

Wykonanie stanu surowego kościoła górnego, wyposażenie nowych obiektów oraz rozpoczęcie budowy mostu łączącego Centrum Jana Pawła II z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - to główne plany budowy Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w 2012 roku

"Wśród planów budowlanych na 2012 rok znajduje się również rozpoczęcie budowy wieży widokowej przy kościele, wykończenie dolnej części świątyni oraz aranżacja wszystkich ośmiu kaplic dolnego kościoła" - poinformował dziennikarzy prezes Centrum ks. prałat Jan Kabziński.

Górny kościół, most i wieża będą kolejnymi obiektami w budowanym w Łagiewnikach papieskim kompleksie. Pierwsze oddano do użytku w 2011 roku: w czerwcu swoją działalność zainaugurowało Sanktuarium bł. Jana Pawła II, erygowane przez kard. Stanisława Dziwisza. Znalazła się w nim relikwia Jana Pawła II - ampułka z krwią błogosławionego, umieszczona w ołtarzu eucharystycznym stojącym pośrodku ośmiobocznego Kościoła Relikwii. W Sanktuarium umieszczono także płytę nagrobną Ojca Świętego przywiezioną z Watykanu. We wrześniu rozpoczęło funkcjonowanie Centrum Wolontariatu.

Jak poinformował ks. Kabziński, jeszcze w maju do oddanego na początku roku budynku Instytutu Jana Pawła II przeniesie się Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. W niedalekiej przyszłości planowane jest także - po wylaniu płyty fundamentowej i wyłonieniu wykonawcy - rozpoczęcie budowy budynku Muzeum Jana Pawła II. Po zrealizowaniu strategicznie ważnej inwestycji, jaką dla gospodarzy Centrum jest budowa mostu łączącego obiekty Centrum Jana Pawła II z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, zagospodarowany zostanie teren parku medytacyjno-rekreacyjnego. Powstaną w nim kolejne kapliczki różańcowe, oświetlenie oraz ławki.

Jak podkreślił kustosz Sanktuarium ks. Jan Kabziński, osoba Jana Pawła II cieszy się ogromnym zainteresowaniem wiernych, którzy pielgrzymują do Sanktuarium i zwracają się do błogosławionego z licznymi prośbami i podziękowaniami za doznane łaski, uzdrowienia i pomoc. "Tygodniowo do sanktuarium przybywa kilka tysięcy pielgrzymów, w Święto Bożego Miłosierdzia było ich 10 tysięcy" - powiedział kustosz Sanktuarium.

1 maja w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach odbędą się ogólnopolskie obchody z okazji 1. rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II. Tego dnia w Łagiewnikach odbędzie się również I Diecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy.

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zostało powołane przez metropolitę krakowskiego kard. Dziwisza 2 stycznia 2006 r. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w październiku 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!". Centrum ma służyć upamiętnieniu osoby Jana Pawła II i upowszechnieniu jego nauczania poprzez działalność naukową, religijną i społeczną.

Centrum budowane jest na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solway, w których podczas wojny pracował późniejszy papież Karol Wojtyła. W pobliżu znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Budowa Centrum została zainaugurowana 11 października 2008 roku; 23 października 2010 w fundamenty kościoła został wmurowany kamień węgielny, pobłogosławiony przez Benedykta XVI.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg