Duszpasterze emigracyjni u „ojca emigracji”

Dzisiaj w Gnieźnie spotkają się rektorzy Polskich Misji Katolickich oraz odpowiedzialni za ośrodki duszpasterskie na emigracji.

Okazją do spotkania się w stolicy prymasowskiej jest złoty jubileusz kapłaństwa prymasa abp. Józefa Kowalczyka. Jak wyjaśnia bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą oraz delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, prymasi zawsze odgrywali wielka rolę w duszpasterstwie emigracyjnym. Byli nazywani „ojcami emigracji”. Jubileusz Prymasa Polski jest związany z dorocznymi uroczystościami ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie, w tym roku przypadającymi 28 i 29 kwietnia.

Podczas spotkania w Gnieźnie odpowiedzialni za duszpasterstwo emigracyjne będą dyskutowali nad memorandum w sprawie pracy duszpasterstw emigracyjnych. Dokument ma określić zasady duszpasterstwa emigracyjnego wśród Polaków i relacje między duszpasterstwem polskim a miejscowym Kościołem.

W Episkopacie Polski komisję zajmującą się duszpasterstwem emigracyjnym powołał w 1928 r. prymas August Hlond. Sam też stanął na czele Komisji Biskupów do Spraw Emigracji, która zajęła się tworzeniem Polskich Misji Katolickich rozrzuconych wśród skupisk polonijnych. W 1932 r. prymas założył specjalne zgromadzenie zakonne pod nazwą Towarzystwo Chrystusowe dla Wychodźstwa Polskiego (dziś: Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej). Z jego inicjatywy od stycznia 1937 r. zaczęto obchodzić Dzień Polaka z Zagranicy.

Zobacz również propozycje nabożeństw: 3 maja - Dzień Modlitwy za emigrację
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg