Zwrot w dziejach Malawi – tak rzecznik tamtejszego episkopatu nazwał ogłoszenie Joyce Bandy prezydent tego afrykańskiego kraju. Została ona drugą w Afryce kobietą, która objęła przywództwo państwa.
Pierwsza, Ellen Sirleaf Johnson, laureatka zeszłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, rządzi od 2006 r. w zachodnio-afrykańskiej Liberii. Banda, pełniąca dotąd obowiązki wiceprezydenta, nie została wybrana na urząd, lecz odziedziczyła go po śmierci prezydenta Bingu wa Muthariki, który w zeszły czwartek zmarł na atak serca.
Nowa prezydent znana jest z zaangażowania na rzecz demokracji, obrony najsłabszych i walki o prawa kobiet. Według ks. George′a Buleyi pod jej rządami Malawi może liczyć na lepszą przyszłość.
„Tak, teraz mamy ogromne nadzieje. To jest tak, jakby w dziejach Malawi otworzyła się nowa karta, a kraj otworzył na nowe życie. Doświadczyliśmy wszystkiego co najgorsze, zarówno w gospodarce, polityce, jak i gdy chodzi o władzę. We wszystkim dotknęliśmy dna. Nic się nie dało zrobić i nie było widać żadnego wyjścia z sytuacji: próbowaliśmy negocjacji, a także innych metod, angażował się również Kościół. Królowała jednak pustka desperacji. A teraz z nowym rządem i nową prezydent pojawiły się wielkie nadzieje dla kraju” – powiedział ks. Buley.
Rzecznik episkopatu Malawi podkreśla, że jednym z najpilniejszych wyzwań czekających nową prezydent jest postawienie na rozwój gospodarczy. Obecnie połowę budżetu tego afrykańskiego kraju stanowi wsparcie otrzymywane z Zachodu.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.