„Ślad” dla Jacka Moskwy

Jacek Moskwa został laureatem Nagrody Dziennikarskiej im. Bp. Jana Chrapka „Ślad”. W tym roku wręczono ją już po raz jedenasty podczas uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Zwycięzca odebrał statuetkę autorstwa prof. Gustawa Zemły i nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.

Do tegorocznej nagrody red. Moskwa został nominowany przez kapitułę „za równie obszerną, co wnikliwą biografię „Droga Karola Wojtyły” oraz poruszające publikacje upamiętniające dzieło Lasek”.

Po raz pierwszy Jacek Moskwa był nominowany do nagrody „Ślad” w 2005 r. „za profesjonalizm w przekazywaniu polskiej publiczności szerokiej panoramy spraw watykańskich, w tym doskonałą analizę działalności i przesłania Jana Pawła II”, ale wówczas nagrody nie zdobył.

64-letni Jacek Moskwa jest dziennikarzem, śledzącym przez lata pontyfikat Jana Pawła II. W latach 1990-2006 był watykańskim korespondentem TVP, a następnie„Rzeczpospolitej” i Radia Zet, uczestniczył w licznych podróżach apostolskich na pokładzie papieskiego samolotu. Opublikował szereg książek o papieżu, m.in. "Papież i kontestatorzy" (1987), „Zostań z nami. Jan Paweł II i Polacy” (2000), „Prorok i polityk” (2003). W latach 2010-2011 r. ukazała się jego czterotomowa biografia Jana Pawła II pt. „Droga Karola Wojtyły”.

Ponadto w roku 2002 Moskwa był jednym z autorów tekstów rozważań i modlitw Drogi Krzyżowej, której Jan Paweł II przewodniczył w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum.

Laureat nagrody „Ślad” jest także autorem książek o tematyce religijnej i historycznej, m.in. biografii współzałożyciela Zakładu dla Ociemniałych w Laskach, Antoniego Marylskiego oraz wznowionego w 2010 r. trzeciego już wydania wywiadu rzeki z ks. Janem Zieją pt. "Życie Ewangelią".

Nagroda „Ślad”, którą dziś odebrał jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów. Przyznaje ją Kapituła uformowana bezpośrednio po śmierci bp. Jana Chrapka w 2001 roku, przez grono współpracujących z nim wybitnych dziennikarzy i ludzi mediów. Nagroda ma upamiętniać postawę Biskupa, którego dewizą były słowa: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!"

Laureatami dotychczasowych dziesięciu edycji Nagrody "Ślad" byli kolejno: Ewa Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka i Tomasz Królak.

Patronat honorowy nad Nagrodą sprawuje metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Partnerami Organizacji Gali Nagrody są: Poczta Polska, PKO Bank Polski i Polpharma.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama