Wielka Sobota w Watykanie

Dziś Wielka Sobota – czas liturgicznego milczenia w oczekiwaniu na Zmartwychwstanie Chrystusa. W Watykanie Wigilia Paschalna pod przewodnictwem Benedykta XVI rozpocznie się o godz. 21:00.

Zgodnie z tradycją w czasie liturgii Papież ochrzci osiem dorosłych osób z różnych krajów świata. Wśród nich znajdzie się pochodząca z Turkmenii 28-letnia Wiktoria Ananian.

„Wiktoria pochodzi z rodziny ormiańskiej – wyjaśnił jej chrzestny, o. Andrzej Madej OMI, który w Turkmenii kieruje katolicką misją sui iuris. – Jej rodzice są uciekinierami z Baku w Azerbejdżanie. Na początku lat 80. w obliczu prześladowań przybyli do Turkmenistanu. Zamieszkali w Nebid Dat, w dzisiejszym Balkanabacie i tam urodziła się Wiktoria. Dwa lata temu wraz z rodzicami opuściła Turkmenistan i wyjechała do Rosji. Udało się zdobyć dla niej stypendium na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie studiuje nauki o rodzinie. W Rzymie dopełniła również przygotowań do przyjęcia sakramentu chrztu. Jej prośba została zaakceptowana przez Papieża i w czasie Wigilii Paschalnej dołączy do grona uczniów Chrystusa. Na chrzest córki przyjechała z Rosji jej mama”.

O. Madej poinformował, że Turkmenistanie wzrasta liczna ochrzczonych. Aktualnie do sakramentu inicjacji chrześcijańskiej przygotowuje się 14 katechumenów. Przyjmą oni chrzest w przyszłym roku.

Z kolei na Placu św. Piotra trwają przygotowania do jutrzejszej Mszy rezurekcyjnej. Zwyczajowo otoczenie papieskiego ołtarza będzie udekorowane kwiatami pochodzącymi z Holandii. Użytych do tego zostanie ponad 40 tys. roślin ozdobnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama