"Do liturgii, do nauki i do treści chrześcijańskiego życia, przynależy cisza" - powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 31 marca br. do uczestników wielkopostnego dnia skupienia dla nauczycieli akademickich, który w przeddzień Palmowej Niedzieli odbył się w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach.
W spotkaniu uczestniczył arcybiskup senior Damian Zimoń. Metropolita katowicki zaapelował do nauczycieli akademickich o wychowywanie młodych do ponoszenia współodpowiedzialności za własne losy i losy społeczności. "Apeluję o wskazywanie im tradycyjnej, głęboko humanistycznej hierarchii wartości, tożsamego z nimi, uznającego granice wolności etosu życia" - powiedział. Wskazał, że demokracja jest systemem ułomnym, który "nieraz musi przyjmować prawa stanowione większością głosów, dopuszcza się zbrodni na dzieciach, niepełnosprawnych, na osobach starszych".
Pod znakiem zapytania demokrację stawia relatywizm etyczny. Abp Skworc zwrócił uwagę, że Wielki Post jest dany po to, "abyśmy pokochali miejsca bezludne i puste, abyśmy uprzątnęli przestrzeń serca ze śmieci nieuporządkowanych przywiązań, wad, grzechów, zgiełku i zabiegania bez celu i sens". Podkreślił znaczenie ciszy w liturgii, nauce i chrześcijańskim życiu. Przypomniał, że już w XIX wieku Soeren Kierkegaard wskazywał gadulstwo, jako chorobę czasów współczesnych. "Jako terapię zalecał: przestrzeń ciszy! Dziś powiedziałby to samo jeszcze z większą siłą patrząc choćby na "Talk-Show", promujące nie tyle kulturę prowadzenia sporu, ile bezczelną kłótliwość, kłótliwość bez kultury, po prostu prymitywny jarmark, na którym każdy zachwala bez poczucia odpowiedzialności swoją prawdę".
Metropolita katowicki stwierdził, że cisza jest elementem konstytutywnym nauki, bibliotek, czytelni i laboratoriów. "Wiemy, że istnieje ścisły związek między ciszą a czytaniem; między milczeniem, ciszą i mówieniem. Intuicyjnie wyczuwamy, czy ten kto przemawia posiadł sztukę milczenia, bo milczący ma zazwyczaj do przekazania więcej treści niż słów". Dodał, że ciszę może dać tylko Bóg, jeśli Go dopuścimy do głosu. Uczestnicy dnia skupienia wysłuchali też konferencji ks. Roberta Skrzypaczka "Sobór Watykański II na nowo odczytany".
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.