Biskup włocławski Wiesław Mering z racji rozpoczynającego się Wielkiego Postu skierował do wiernych diecezji list pasterski. - We wspólnocie Kościoła stawajmy się lepszymi ludźmi i bardziej przekonującymi uczniami Chrystusa - to główne przesłanie płynące z listu, który czytany będzie w I Niedzielę Wielkiego Postu we wszystkich kościołach diecezji.
Prowadząc rozważania o Kościele bp Mering pisze: "Mój Kościół, moja wspólnota wierzących w Chrystusa i z Nim zjednoczonych! Czy hasło roku duszpasterskiego Kościół moim domem jest naprawdę moim hasłem? Tyle słyszymy krytyk, szyderstw, kpin z Kościoła! Jak zareagujemy? Właściwie, to z kogo kpią i szydzą? Z biskupa, księdza, zakonnicy czy zakonnika? Kościół to przecież o wiele więcej niż poszczególny człowiek!"
Pytając o problem zła i grzechu w Kościele hierarcha stawia też inne pytanie: "A we mnie – jest zło? Jeżeli jest, to znaczy, że ja również wnoszę zło i braki do wspólnoty Kościoła. Kościół ma rany, bo to, co ludzkie, nigdy nie jest doskonałe, idealne. Mój grzech jest skazą, raną Kościoła" - przypomina bp Mering.
I zaznacza: "To właśnie we wspólnocie Kościoła Chrystus nas przemienia, nawraca, mówi do nas, przebacza nam grzechy! Dziękujemy Panu Jezusowi, że jesteśmy, każdy z osobna, cząstką Chrystusowego Kościoła". Wzywając do wejścia na drogę nawrócenia biskup włocławski zachęca do wykorzystania sposobnego czasu na przyjrzenie się sobie, do gorliwości w wyznawaniu wiary i do umiłowania Kościoła poprzez głębokie życie sakramentalne.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.