W niedzielę przed Popielcem rozpoczyna się 45. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.
Rodzina jest podstawowym środowiskiem, w którym powinno się wychowywać do trzeźwości – przekonuje bp Tadeusz Bronakowski. Stąd tak ważne jest osobiste świadectwo trzeźwości i abstynencji rodziców. – Niezwykle cenne i potrzebne jest również wsparcie dalszych członków rodziny i wspólne organizowanie bezalkoholowych przyjęć z okazji najważniejszych świąt i uroczystości. Trzeba także wytrwale budować kulturę spędzania wolnego czasu bez alkoholu – dodaje przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości.
Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który rozpoczyna się w niedzielę przed Środą Popielcową – w tym roku jest to 19 lutego – to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych. Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości zwraca uwagę, że to właśnie rodzina jest wyjątkowo wrażliwa na skutki nadużywania alkoholu. Wiele małżeństw rozpada się z tego powodu, a dzieci narażone są na powtórzenie szkodliwych zachowań rodziców. – Rozumiemy zatem, że nie można pozostawić rodzin osamotnionych. Należy je otoczyć dojrzałą i kompleksową opieką, zwłaszcza duszpasterską – piszą członkowie Zespołu w opracowanym na ten rok „Vademecum Apostolstwa Trzeźwości”.
Zbliżający się Wielki Post jest okazją do podjęcia postanowień dotyczących trzeźwości. – Zwracam się do wszystkich z zachętą do pokuty, nawrócenia i wiary w Ewangelię, do gorliwszej modlitwy za Kościół i Ojczyznę. Apeluję do przeżywających uwikłania w nałogi, aby poderwali serca i podjęli trud pracy nad sobą: korzystajcie z pomocy lekarza czy grupy wsparcia, ale pamiętajcie o skorzystaniu z pomocy Bożej – apeluje przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik, zapewniając borykających się z problemami alkoholowymi o modlitwie o dar wytrwania dla nich.
Apostolstwu Trzeźwości w Polsce od Adwentu 2011 roku, przez 9 kolejnych lat, towarzyszy hasło: „Rodzina szkołą trzeźwości”. W pierwszym roku program koncentruje się na tym, że „Miłość jest trzeźwa”, a patronem roku jest Święta Rodzina. – Kościół troszczył się o trzeźwość w naszej ojczyźnie od pokoleń. Dzisiaj stajemy przed potrzebą odkrycia na nowo wielkiego potencjału apostolstwa i duszpasterstwa trzeźwości na wielu poziomach: parafialnym, diecezjalnym, ogólnopolskim – podkreśla bp Tadeusz Bronakowski. W 2015 roku odbędzie się Ogólnokrajowy Kongres Apostolstwa Trzeźwości.
Poniżej publikujemy tematy intencji 45 Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu
Niedziela, 19 lutego 2012 r. – VII NIEDZIELA ZWYKŁA
Niedziela ekspiacji za grzechy pijaństwa. Modlitwa za polskie rodziny, aby wierne Bogu i Kościołowi, umacniały się w trzeźwości i służyły Ojczyźnie.
Poniedziałek, 20 lutego 2012 r. – Modlitwa za młodzież, aby zachowując abstynencję od alkoholu i innych środków toksycznych, kroczyła drogą prawdziwej wolności.
Wtorek, 21 lutego 2012 r. – Modlitwa za dzieci, aby nie uległy pijackim zwyczajom i nałogom, lecz stały się apostołami trzeźwości w swoich środowiskach.
Środa, 22 lutego 2012 r. (Popielec) – Modlitwa za rodziców, aby przykładem praktykowania wspólnej modlitwy i trwania w trzeźwości, pociągali innych do życia w zjednoczeniu z Chrystusem.
Czwartek, 23 lutego 2012 r. – Modlitwa się za kapłanów i osoby konsekrowane, aby poprzez podjętą abstynencję podtrzymywali innych w trzeźwości.
Piątek, 24 lutego 2012 r. – Modlitwa za sprawujących władzę, aby stali na straży prawa Bożego, przeciwstawiając się niesprawiedliwości społecznej i rozpijaniu rodaków.
Sobota, 25 lutego 2012 r. – Modlitwa za osoby pracujące w urzędach i w szkołach, aby dawali odważne świadectwo życia w trzeźwości i wolności od wszelkich nałogów.
Podkreślił, że wizyta na Ukrainie jest dla niego bardzo ważna.
"Zobaczymy, także po zakończeniu jego misji, co należy czynić".
„Uczmy się od Boga szacunku dla ludzkiego cierpienia i nieszczęścia” .