Syria: Najsłabsi płacą najwyższą cenę

Totalny chaos i dezorientacja – tak kustosz Ziemi Świętej ojciec Pierbattista Pizzaballa OFM komentuje obecną sytuację w Syrii. Mija rok od czasu wybuchu antyrządowych demonstracji w tym kraju.

Obecnie w wielu regionach protesty zmieniły się w otwarty konflikt. W tych miesiącach ogromnego napięcia Syrię rozdziera konflikt, który przybiera już znamiona wojny domowej. Franciszkanie wraz z innymi przedstawicielami Kościoła łacińskiego troszczą się, by zadbać o zaspokojenie podstawowych potrzeb ludności cywilnej. Szpitale prowadzone przez franciszkanów stają się miejscem schronienia dla wszystkich potrzebujących pomocy. Nie ma znaczenia religia, wyznanie czy światopogląd - opowiada o. Pizzaballa.

Podkreśla, że sankcje nałożone na Syrię i ogólnoświatowy kryzys, rujnują gospodarkę. Wiele firm upadło. Turyści zniknęli, rolnictwo stoi w obliczu klęski. Najwyższą cenę za ten stan rzeczy płacą najbiedniejsi – alarmuje. To właśnie ci najsłabsi nie zawsze mają zapewniony dostęp do wody pitnej czy energii.

W kontekście niepokojów w Syrii zupełnie nowego znaczenia nabiera franciszkańskie wezwanie, by być z ludźmi, pomagać im w potrzebie, nie zwracając uwagi na rasę, narodowość czy religię - dodaje Kustosz Ziemi Świętej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama