Papież do Polaków: niech ludzkie cierpienie będzie zawsze otoczone miłością.
„Niech ludzkie cierpienie będzie zawsze otoczone miłością” - powiedział Benedykt XVI pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie (5 lutego).
Papież nawiązał do Światowego Dnia Chorego, który przypada 11 lutego i zachęcił chorych i cierpiących, aby „znajdowali zawsze bezpieczną kotwicę w wierze, która karmi się słuchaniem Słowa Bożego, osobistą modlitwą i sakramentami”.
Papież przypomniał, że choroba jest zjawiskiem typowo ludzkim, w „którym mocno doświadczamy, że nie jesteśmy samowystarczalni, ale potrzebujemy innych”. „W tym sensie możemy powiedzieć, paradoksalnie, że choroba może być zbawiennym czasem, w którym można doświadczyć uwagi innych i zwrócenia uwagi na innych!” – zaznaczył.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że „kiedy uzdrowienie nie nadchodzi a cierpienia się wydłużają, możemy pozostać jakby przygniecionymi, wyizolowanymi, a wówczas nasze życie staje się przygnębione i się dehumanizuje”. „Jak powinniśmy reagować na ten atak zła?” – pytał. Podkreślił, że obok stosownego leczenia, aby stawić czoło chorobie należy przyjąć postawę wiary. „Nawet wobec śmierci wiara może uczynić możliwym to, co po ludzku jest niemożliwe. Ale wiara w co? W miłość Boga. Oto prawdziwa odpowiedź, która zwycięża radykalnie Zło” – powiedział.
Ojciec Święty przypomniał, że w chorobie wszyscy potrzebujemy ludzkiego ciepła, aby „pocieszyć chorą osobę, bardziej niż słowa liczy się prawdziwa bliskość”.
Na zakończenie Benedykt XVI nawiązał do przypadającego 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, Światowego Dnia Chorego. „Uczyńmy także i my, to co czynili ludzie w czasach Jezusa: przedstawmy Jemu duchowo wszystkich chorych, ufni, że On pragnie i może ich uzdrowić. Wzywamy wstawiennictwa Matki Bożej, szczególnie w sytuacji największego cierpienia i opuszczenia” – powiedział.
Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach.
***
Na następnej stronie publikujemy pełny tekst dzisiejszego, papieskiego rozważania:
Trzeba mniej katedr nauczycielskich, a więcej stołów bez hierarchii.
Papież Franciszek mówił wcześniej, że oboje kandydaci są przeciwko życiu.
"Boże, pociesz wszystkich pogrążonych w bólu rozstania, mając pewność, że umarli żyją w Tobie."
To trzeci co do wielkości cmentarz w Rzymie, po Cmentarzu Flamińskim i Campo Verano.
Franciszek po raz kolejny apelował też o modlitwę w intencji udręczonej Ukrainy.
Franciszek przyjął na audiencji dla nauczycieli i wychowawców z włoskiej Akcji Katolickiej.