Do kościoła i do synagogi

W niedzielę będzie można zwiedzać warszawską Synagogę im. Nożyków - poinformowało biuro prasowe Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Świątynia zostanie udostępniona z okazji obchodów XV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, które odbędą się 17 stycznia.

"Dzień Judaizmu w Kościele katolickim to doskonała okazja, aby przekonać się, czym jest judaizm i czym współcześnie żyje społeczność żydowska w Warszawie" - powiedział PAP przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Piotr Kadlcik, zapraszając do zwiedzania synagogi.

"Ważne, byśmy mieli świadomość, jak istotny jest dialog pomiędzy katolikami i Żydami. Wierzę, że kolejny, piętnasty już Dzień Judaizmu będzie słyszalnym głosem w dyskusji pomiędzy naszymi religiami - tak bliskimi, i tak różnymi zarazem" - podkreślił Kadlcik.

Według współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Stanisława Krajewskiego Dzień Judaizmu organizowany jest przez te osoby w Kościele katolickim, które "chcą zgłębiać korzenie chrześcijaństwa poprzez zapoznawanie się z tradycją i teraźniejszością judaizmu". "Prowadzi to do wzajemnego lepszego poznania i przyjaznych kontaktów, które możemy budować bez pomijania wymiaru religijnego, a to jest wciąż nowością w historii wzajemnych stosunków" - zaznaczył Krajewski.

Do synagogi będzie można wejść o godz. 10.30, 12.00 i o 13.30; będzie po niej oprowadzać przewodnik.

Podczas zeszłorocznego Dnia Judaizmu Polska Rada Chrześcijan i Żydów uhonorowała księdza Tomasa Halika z Czech tytułem "Człowieka Pojednania". Tytuł ten przyznawany jest osobom spoza Polski, które są szczególnie zasłużone dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Polsce.

W tym roku z okazji obchodów Dnia Judaizmu Polska Rada Chrześcijan i Żydów uhonorowała księdza Stanisława Bartmińskiego z Krasiczyna k. Przemyśla nagrodą im. ks. Romana Indrzejczyka za działalność na rzecz rozwoju współpracy chrześcijańsko-żydowskiej. Wręczenie tej nagrody pierwszemu laureatowi odbyło się w niedzielę 8 stycznia w kościele parafialnym w Krasiczynie.

Nagroda została ustanowiona przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów dla upamiętnienia tragicznie zmarłego duchownego w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem. Wyróżnienie przyznawane jest chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swą działalnością przyczyniły się istotnie do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej. Nagrodę przyznaje kapituła PRChiŻ.

Centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą się w Rzeszowie. Głównym akcentem będzie wręczenie medali "Sprawiedliwy wśród narodów świata" oraz obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Shoah. Obchodom będą towarzyszyć sesje naukowe, wykłady, wystawy fotograficzne poświęcone Żydom, wystawy pamiątek poświęconych Żydom Strzyżowskim, nabożeństwa Słowa Bożego oraz koncert Josepha Malowanego w filharmonii rzeszowskiej.

Według Kadlcika, do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, a w Polsce mieszka ok. 20 tys. Żydów.

Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim, ustanowiony w 1997 roku przez Konferencję Episkopatu, przypada corocznie 17 stycznia - w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Dzień Judaizmu obchodzony jest także przez inne Kościoły lokalne, np. we Włoszech i Austrii, Holandii i Szwajcarii.

Synagoga im. Nożyków została wzniesiona w latach 1898-1902 według projektu nieznanego architekta. Jej nazwa pochodzi od nazwiska fundatorów, rodziny Nożyków. Zbudowano ją w stylu neoromańskim, z elementami ornamentyki bizantyjskiej i mauretańskiej. Budynek przetrwał zniszczenie miasta podczas II wojny światowej, jako jeden z dwóch spośród 400 warszawskich bożnic i domów modlitwy. Obecnie synagoga stanowi najważniejszy punkt spotkań społeczności żydowskiej, jest jednocześnie miejscem modlitw i dużych wydarzeń kulturalnych, jak np. koncerty, wystawy, debaty. W podziemiach synagogi znajduje się również mykwa - łaźnia rytualna. (PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • katolik
  13.01.2012 12:21
  Polecam Talmud, by dowiedzieć się, co żydzi myślą o Panu Jezusie i Jego Niepokalanej Matce.
  Nie do wiary by świętować największych wrogów Kościoła!
 • Mirek Grębski
  13.01.2012 13:36
  Przecież synagoga to nie świątynia...
 • Enigma
  13.01.2012 14:01

  Polecam

  Starsi bracia... (1/7) ks. prof. Waldemar Chrostowski

  http://www.youtube.com/watch?v=g8PpcNBUfmk

  ( Ksiądz Waldemar Chrostowski - (ksiądz katolicki, profesor doktor habilitowany teologii, biblista, konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego, profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich, zaangażowany w dialog katolicko-żydowski. Do roku 1998 współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk . Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych.) :

   

  oraz :

  Ks Justyn B. Pranajtis

  "Chrześcijanin w Talmudzie"

  ( za Wikipedią : " Justyn Bonawentura Pranajtis (ur. 27 lipca 1861 w Ponienupiach – zm. 28 stycznia 1917 w Sankt Petersburgu) – ksiądz katolicki pochodzenia litewskiego, hebraista, przez ówczesne władze kościelne uważany za znawcę Talmudu.

  Uczęszczał do gimnazjum w Mariampolu, w 1878 wstąpił do seminarium duchownego w Sejnach. Od 1883 studiował na Rzymskokatolickiej Cesarskiej Akademii Duchownej w Sankt Petersburgu (1886 otrzymał święcenia kapłańskie). Po ukończeniu studiów otrzymał katedrę języka hebrajskiego tej uczelni. Jako prefekt był też tam profesorem liturgiki i śpiewu kościelnego. W 1895 został za działalność patriotyczną zesłany do Tweru. W 1902 objął stanowisko proboszcza Taszkentu i całego Turkiestanu. W 1913 powołany jako biegły w procesie Bejlisa[1]. W 1916 r. po przyjeździe do Petersburga ciężko zachorował. Został umieszczony w szpitalu. Zmarł prawdopodobnie na skutek otrucia.


  Autor uznawanej za antysemicką pracy Chrześcijanin w Talmudzie żydowskim (Christianus in Talmude Iudaeorum) wydanej po łacinie 1892. Dwa lata później książka została przetłumaczona na język niemiecki, w 1911 także na rosyjski, oraz na inne języki. Późniejsze tłumaczenia miały często charakter popularny. W edycji łacińskiej, obok cytatów talmudycznych podany jest tekst w języku hebrajski, literatura talmudyczna oraz biblioteki w których można ją odnaleźć.")

   

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.