Reakcje kardynałów - nominatów

To zaszczyt i uznanie roli naszych Kościołów. Tak na kardynalską nominacje zareagowali arcybiskupi Pragi i Berlina.

Dla abp. Dominika Duki włączenie do kolegium kardynalskiego świadczy o tym, że Czechy wciąż są ważnym miejscem na mapie Kościoła katolickiego. Diecezja św. Wojciecha cieszy się w świecie poważaniem – mówi kard. Duka.

„W jakimś sensie jest oczywiste, że stolica Czech, Praga, jest stolicą kardynalską – powiedział Radiu Watykańskiemu nowy purpurat. – Ale świadczy to również o Kościele w Czechach. Dzięki tej nominacji wracamy bowiem do kolegium kardynalskiego. Jest w nim jeszcze kard. Miloslav Vlk, ale niebawem ukończy on 80. rok życia. Ta nominacja wybiega zatem w przyszłość i jest dowodem prestiżu, jakim cieszy się praska archidiecezja, którą kierował św. Wojciech, a potem moi słynni poprzednicy, jak kardynałowie Kašpar, Beran, Tomášek czy nawet Vlk. W tym duchu przyjmuję tą nominację”.

Z kolei abp Rainer Maria Woelki przyznał, że jako metropolita urzędujący dopiero od kilku miesięcy nie oczekiwał tej nominacji. Jego zdaniem jest ona uznaniem dla całej berlińskiej archidiecezji oraz dla samej stolicy Niemiec. Jako pierwszy z niemieckich hierarchów pogratulował mu abp Robert Zollitsch, przewodniczący niemieckiego episkopatu.

„Ta nominacja świadczy o zaufaniu, jakim darzy Ciebie Papież Benedykt XVI” – napisał abp Zollitsch w telegramie i zaznaczył, że w krótkim czasie metropolita Berlina zdobył zaufanie nie tylko wiernych, ale również przedstawicieli świata polityki pracujących w stolicy.

Sam nominowany napisał, że jest zaskoczony decyzją Papieża: „Przyjmuję ją jako dodanie odwagi wszystkim katolikom żyjącym w diasporze. To nie przypadek, że kardynałowie noszą purpurę. Ten kolor będzie dla mnie przestrogą, która przypomina krew pierwszych męczenników, którzy świadcząc o zmartwychwstałym Chrystusie oddali za niego życie. Jako motto biskupie wybrałem sobie Nos sumus testes. Jesteśmy świadkami. I w przyszłości zarówno motto, jak i kardynalska purpura, przypominać mi będą o tej prawdzie”.

W sierpniu abp Woelki przejął archidiecezję berlińską, miesiąc później był gospodarzem papieskiej pielgrzymki. Rainer Maria Woelki ma 55 lat i jest tym samym najmłodszym kardynałem na świecie.

Oprócz niego Benedykt XVI mianował kardynałem również innego Niemca. Jest nim emerytowany profesor dogmatyki na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, jezuita o. Karl Josef Becker SJ.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg