Msza, która wbudziła oburzenie

Centrum Szymona Wiesenthala, które zajmuje się ściganiem byłych nazistów, potępiło w poniedziałek mszę odprawioną przed kilkoma dniami w Zagrzebiu w 52. rocznicę śmierci założyciela nacjonalistycznego ruchu ustaszów, chorwackiego kolaboranta Ante Pavelicia.

Ustanowił on w 1941 roku z pomocą Hitlera marionetkowe Niepodległe Państwo Chorwackie, na którego czele stanął. W utworzonych przez ustaszy obozach koncentracyjnych zamordowano tysiące Serbów, Żydów, Cyganów i chorwackich antyfaszystów.

Msza, celebrowana 28 grudnia, jest wstydem dla Kościoła chorwackiego i jest niezrozumiała w kraju u progu wejścia do Unii Europejskiej - ocenia Centrum w wydanym w poniedziałek komunikacie.

Przewodniczący Centrum Wiesenthala Efraim Zuroff uznał mszę za "poważną zniewagę pamięci licznych ofiar Pavelicia". Zażądał też od chorwackich władz zakazu tego typu ceremonii.

Msze ku czci Pavelicia odbywały się regularnie w przeszłości w bazylice w centrum Zagrzebia i w Splicie na wybrzeżu Adriatyku.

Pavelić od 1941 do 1945 roku był przywódcą Niepodległego Państwa Chorwackiego, które zostało uznane tylko przez niemieckich nazistów i włoskich faszystów. W okresie, gdy był u władzy, w dążeniu do budowy etnicznie czystej Chorwacji prześladowaniom poddano Serbów, Żydów i Romów, z których kilkaset tysięcy zginęło w obozach. (PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Peace
  03.01.2012 00:01
  Szkoda, że przemilczano tu kilka faktów na temat Ante Pavelica.
  1. Z pomocą Watykanu i kleru chorwackiego po wojnie uciekł do Argentyny.Jesienią 1947 roku Pavelić uciekł z Europy, w czym pomogły mu fałszywe dokumenty, otrzymane od watykańskiego biskupa Aloisa Hudala.
  2. Opowiadał się za niepodległą, katolicką Chorwacją.
  3. 18 maja 1941 roku został przyjęty na audiencji w Watykanie przez papieża Piusa XII, który udzielił mu błogosławieństwa.
  4. Polityka Pavelicia zyskała poparcie katolickiego duchowieństwa – prymas Chorwacji, arcybiskup Alojzije Stepinac oświadczył, że w przemianach w kraju dostrzega "rękę Boga".
  Może to wyjaśnia odprawianie mszy w intencji Pavelica.
 • Savonarola
  03.01.2012 02:07
  Ante Pavelic byl sympatykiem faszyzmu i czlowiekiem odpowiedzialnym za smierc wielu Zydow,Serbow,a takze Cyganow.Wspolnie z jego eminencja,a obecnie swietym Alojzym Stepanicem dokonali czystki etnicznej.Well...nie wiem czy lepiej nie przemilczes reszty,w kazdym badz razie katolicy szukajacy wstawiennictwa w modlitwach nie powinni raczej korzystac z pomocy swietego Alojzego.Bardzo to kontrowersyjny swiety i w wyniesieniu na oltarze tego czlowieka wiecej jest polityki i zaslug w stosunku do Kosciola rzymskiego w Chorwacji niz rzeczywistej swietosci. Szczegolnie przykazanie milosci blizniego swiety Alojzy Stepanic realizowal dosc selektywnie. Moze sprawiedliwiej byloby ,gdyby oboje zasiedli na lawie oskarzonych w Norymberdze?Na pewno nie sa to katolicy z ktorych Kosciol moglby byc dumny...
 • Jerzyk
  03.01.2012 09:39
  Mszę Świętą sprawuje się w intencji grzeszników. Jezus oddał życie za każdego grzesznika.
  - W Kościele są sami grzesznicy.
  Każdy grzech prowadzi do śmierci wiecznej grzesznika. Śmiesznym wydaje się wołanie grzesznika z kilkoma grzechami, na drugiego który ma ich więcej. Wyrok jaki sobie zgotowali jest taki sam.
  - Dlatego módlmy się za wszystkich grzeszników.
  J 3:17 bt "Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony."
  - Wołajmy o zbawienie każdego grzesznika.
  To nasi bracia.
  - Czy nam się to podoba, czy nie.
  Zanim na kogoś coś złego się powie, dobrze byłoby rozważyć perykopę o "Nielitościwym dłużniku" (Mt.18.23-35) oraz o "Robotnikach w winnicy" (Mt.20.1-16)
 • Jerzyk
  03.01.2012 09:49
  Zastanawiam się także,
  - Skąd Żydzi z Centrum Szymona Wiesenthala znają się na mszach, oraz wiedzą jak i za kogo je odprawiać?
  - To może i my poradzimy im jak i za kogo mają się modlić?
  Większy grzesznik potrzebuje więcej modlitwy. Modlimy się, aby Bóg zatrzymał zło i więcej było dobra.
  - Czy to źle modlić się o dobro?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.