Ks. Halik o Vaclavie Havlu

Zawsze podziwiałem jego mądrość, odwagę a także poczucie humoru – powiedział KAI ks. Tomáš Halík, wybitny czeski teolog i przyjaciel zmarłego dzisiaj w Pradze byłego prezydenta Czech Vaclava Havla. Miał 75 lat.

Publikujemy krótkie wspomnienie ks. Halíka o Vaclavie Havlu:

„Znałem się z Vaclavem Havlem od 1967 r. Byliśmy przyjaciółmi w czasach dysydenckich, gdy był prezydentem i do jego śmierci. Zawsze podziwiałem jego mądrość, odwagę a także poczucie humoru. Nigdy nie był człowiekiem aroganckim. Cechowała go zawsze pokora. Należy również podkreślić duchowy wymiar jego osobowości i działań. Zawsze mówił z wielkim respektem o transcendentnym wymiarze ludzkiego życia. Łączyły go więzi przyjaźni z wieloma chrześcijanami.

Był wielką osobowością dla Czechów i całego świata. Spotykałem na siedmiu kontynentach naszego świata, także prostych ludzi, dla których nazwisko Vaclav Havel było czymś jedynym, z czym kojarzyły się im się Czechy. Dla wielu ludzi był symbolem heroicznej walki przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi i orędownikiem wolności i demokracji. Zawsze miał bardzo przyjacielski stosunek do Polaków. Przyjaźnił się z wieloma polskimi dysydentami i były to głębokie więzi, które zachował do końca życia.”

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama