Franciszkanie wynajmują 480 mieszkań

Kustodia Ziemi Świętej zaangażowała się w renowację chrześcijańskiej dzielnicy Starego Miasta Jerozolimy. Za symboliczny czynsz franciszkanie wynajmują tam najbiedniejszym rodzinom 480 mieszkań.

Dzięki temu chrześcijanie mogą pozostać w Świętym Mieście. Dzisiaj oddano do użytku plac „Saha Square” oraz przylegające doń budynki. Prace zrealizowano w ramach projektu: „Jerozolima, kamienie pamięci”.

W ceremonii inauguracji uczestniczyli przedstawiciele Kustodii Ziemi Świętej, organizacji współfinansujących projekt oraz lokalni chrześcijanie.

Projekt „Jerozolima, kamienie pamięci”, który realizuje Fundacja dla Ziemi Świętej, ma na celu ochronę i zabezpieczenie historycznych zabudowań Starego Miasta. Bezpośrednimi beneficjentami prac remontowo renowacyjnych są chrześcijańskie rodziny mieszkające w budynkach należących do Kustodii Ziemi Świętej. Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu prywatnych i publicznych ofiarodawców. Prace koordynowane przez Biuro Projektowe Kustodii Ziemi Świętej zostały wykonane przez ekipę, w której znalazło zatrudnienie ośmiu bezrobotnych Palestyńczyków z Jerozolimy i zachodniego brzegu Jordanu.

Po oficjalnych przemówieniach i przecięciu tradycyjnej wstęgi o. Feras Hajazin OFM, proboszcz jerozolimskiej parafii, pobłogosławił zabytkowy plac oraz odnowione mieszkania. Uroczystej inauguracji towarzyszyła wdzięczna radość inicjatorów, wykonawców i beneficjentów.

Plan ratowania dziedzictwa kulturowego Starego Miasta Jerozolimy został przyjęty przez UNESCO w 2003 r. W ten projekt zaangażowali się franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej, którzy w chrześcijańskiej dzielnicy Świętego Miasta wynajmują najbiedniejszym rodzinom 480 mieszkań. Możliwość wynajęcia domu za bardzo symboliczny czynsz jest ważnym elementem w utrzymaniu lokalnej wspólnoty chrześcijańskiej. Liczne mieszkania, zlokalizowane w starych budynkach, wymagają gruntownego remontu, na który nie stać biednych rodzin.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama