Londyn: Najwięcej katolików... polskich

Najwięcej londyńskich katolików uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w polskiej parafii NMP Matki Kościoła, na Windsor Road w tradycyjnie zamieszkiwanej przez Polaków dzielnicy Ealing – wynika z danych opublikowanych przez rocznik diecezji westminsterskiej.

Z danych tych wynika również, że wizyta Benedykta XVI we wrześniu 2010 r. przyczyniła się do zwiększenia liczby wiernych uczestniczących w niedzielnej Eucharystii.

Z danych wynika, że spośród niespełna 500 tys. katolików zamieszkałych na terenie archidiecezji westminsterskiej w niedzielnej Mszy św. w październiku 2010 roku uczestniczyło 158.574 osoby – to znaczy o trzy tysiące więcej niż w 2009. W okresie tym wzrosła też liczba chrztów, przejść na łono Kościoła katolickiego a także zawieranych małżeństw. Najwięcej wiernych 4321 osób uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w polskiej parafii NMP Matki Kościoła, następnie w katedrze westminsterskiej – 3980 osób i w parafii pw. Nawiedzenia NMP – Greenford 2 272. Na terenie Londynu Msze św. w języku polskim odprawiane są w 21 kościołach i kaplicach, w tym 17 na terenie archidiecezji westminsterskiej.

W przedmowie do rocznika tamtejszy arcybiskup, Vincent Nichols podkreśla rolę modlitwy, która zakorzenia w Chrystusie i umacnia świadectwo życia chrześcijańskiego. Przypomina, że w czerwcu 2012 roku w stolicy Irlandii, Dublinie odbędzie się 50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny i zachęca swych wiernych, aby wzięli w nim udział. Zachęca także do gościnności względem osób, które przybędą do brytyjskiej stolicy na przełomie lipca i sierpnia przyszłego roku na XXX Letnie Igrzyska Olimpijskie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama