Święto patrona Nawarry

Nawarra uroczyście obchodzi święto swojego patrona Franciszka Ksawerego, misjonarza Dalekiego Wschodu. Jezuita jest też patronem wielu parafii i szkół w Hiszpanii.

Uroczystej Mszy w Pampelunie z udziałem władz Nawarry przewodniczył abp Francisco Pérez. W homilii podkreślił on wymiar międzynarodowy jednego z najbardziej znanych na świecie synów Nawarry. Także do Javier, rodzinnej miejscowości misjonarza Dalekiego Wschodu, przybyło dzisiaj wielu pielgrzymów. W Madrycie główne uroczystości odbyły się w parafii św. Franciszka Borgiasza, gdzie znajduje się część relikwii patrona Nawarry oraz grób św. Józefa Marii Rubio, apostoła ubogich (kanonizowany 3 maja 2003 r. przez Jana Pawła II w podczas jego ostatniego pobytu w Madrycie).
Każdego roku w święto Franciszka Ksawerego władze regionalne przyznają złoty „Medal Nawarry” zasłużonej instytucji. W tym roku przypadł on Stowarzyszeniu Przyjaciół Szlaku do Santiago.
Z kolei Uniwersytet Nawarry zorganizował międzynarodowy kongres „Św. Franciszek Ksawery, uniwersalny Nawaryjczyk, i jezuickie przedsięwzięcie” (http://www.unav.es/congreso/javier-india-2011/congreso). Jego przedmiotem są elementy, konflikty i asymilacje odmiennych kultur. W kongresie, który odbywa się w Goa w Indiach, biorą udział specjaliści m.in. z Hiszpanii, Indii, USA, Brazylii, Czech i Meksyku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama