Jaka teologia dzisiaj?

W Watykanie obraduje Międzynarodowa Komisja Teologiczna

Jest to zespół naukowców z różnych krajów świata, którego zadaniem jest zwracanie uwagi Stolicy Apostolskiej oraz teologów na ważne kwestie, które powinna podejmować ta dyscyplina w aktualnej sytuacji Kościoła i świata. W obradach bierze udział ks. prof. Jerzy Szymik z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

„Pierwszy temat – zresztą realizowany od wielu lat, bardzo ciekawy, ale okazało się też, że bardzo trudny – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Szymik. – To temat dotyczący teologii, a właściwie jej statusu, jej sytuacji dzisiaj, jakiejś próby odpowiedzi na pytania: jaka ma być? Jaka jest? Dla kogo ma być? Jakim językiem i o czym ma traktować? etc.

„Drugi temat, to jest nauka społeczna Kościoła. Ten projekt jest jeszcze w zalążku. On jest właściwie najmniej rozpracowany. Natomiast temat trzeci, który znajduje się w stadium pośrednim, dotyczy monoteizmu dzisiaj. Jest to właściwie próba odpowiedzi na pytanie: jaka jest przyszłość monoteizmu? Co mają wspólnego żydowski monoteizm, muzułmański, chrześcijański? Na czym polegają różnice? Czy istnieje jakiś wspólny front? Jak odpierać ataki, które się mnożą na świecie, a dotyczą oskarżeń monoteizmu o przemoc w świecie.
Ks. Szymik poinformował, że pierwsza z rozważanych kwestii, dotycząca roli i metody teologii, została już zamknięta. Opracowany przez Międzynarodową Komisję Teologiczną dokument na ten temat zostanie teraz przedstawiony do zaakceptowania Kongregacji Nauki Wiary i Papieżowi. Kontynuowane są dwa pozostałe zagadnienia: nauki społecznej Kościoła i monoteizmu. W przygotowaniu jest też inne, dotyczące zła i cierpienia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| TEOLOGIA, WATYKAN

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama