Dziś w Watykanie rozpoczyna się konklawe – tajny wybór nowego papieża. Wszystkie oczy zwrócone są na Kaplicę Sykstyńską i komin, z którego wieczorem uniesie się pierwszy dym.
Na godzinę 10.00. zaplanowano dziś Mszę św. Pro eligendo Romano Pontifice (o wybór papieża rzymskiego) pod przewodnictwem kardynała Giovanniego Battisty Re. Zapraszamy do śledzenia transmisji video prosto z Watykanu!
O godzinie 16.30 uroczystym wejściem kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej rozpocznie się konklawe – wybór 267. papieża w historii Kościoła. Jeszcze tego samego wieczora odbędzie się pierwsze głosowanie nad wyborem nowego Biskupa Rzymu. Dzień wcześniej kardynałowie wzywali do kontynuacji reform Franciszka.
I na nowego papieża. Przynajmniej na moment ogłoszenia. Zobacz filmik.
Maj, który przeżywamy w szczególnym czasie dla Kościoła i dla każdego z nas, jest zaproszeniem do modlitwy w intencji godnych warunków pracy.
Gotowy jest tak zwany „Pokój Łez”, pomieszczenie przylegające do Kaplicy Sykstyńskiej, do którego nowy papież udaje się natychmiast po wyborze.
Jutrzejsze popołudniowe rozpoczęcie konklawe będzie miało przede wszystkim charakter modlitwy, a jego liturgia będzie wyrazem zawierzenia Bogu wyboru papieża.
We wtorek przed południem odbyła się ostatnia, 12. kongregacja generalna kardynałów, poprzedzająca rozpoczynające się jutro konklawe. Zgodnie z przepisami, zaktualizowanymi przez Papieża Franciszka w ubiegłym roku, podczas kongregacji kardynałowie anulowali Pierścień Rybaka oraz ołowianą papieską pieczęć.
Do modlitwy o „sprawiedliwy i trwały pokój” wezwali członkowie Kolegium Kardynalskiego w komunikacie, opublikowanym na zakończenie ostatniej 12. kongregacji generalnej, poprzedzającej rozpoczynające się jutro konklawe.
Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich dołącza do modlitwy Kościoła przed rozpoczynającym się w środę, 7 maja konklawe.
Od dziś do środy rano kardynałowie, którzy będą uczestniczyć w konklawe, mogą się przenosić do wylosowanych pokoi w Domu Świętej Marty. W środę o godz. 15.00 w Watykanie zostaną wyłączone urządzenia nadawcze telefonii komórkowej.
Zastąpienie imienia chrzcielnego papieskim zakorzeniło się na przestrzeni wieków w historii Kościoła jako pierwsza decyzja, którą podejmuje nowowybrany papież. I choć w pierwszym tysiącleciu niewielu papieży posługiwało się innym, niż chrzcielne, imieniem, to tradycje tej zmiany sięgają początków chrześcijaństwa i opisanej na kartach Ewangelii sceny, w której Jezus zmienił imię swojego pierwszego przyszłego następcy, apostoła Szymona na imię Piotr.
„Kaplica Sykstyńska jest miejscem, które dla każdego papieża kryje w sobie pamięć szczególnego dnia w jego życiu. W moim życiu był to 16 października 1978 r. Właśnie tu, w tej przestrzeni sakralnej, gromadzą się kardynałowie, czekając na objawienie woli Chrystusa co do osoby kolejnego Następcy św. Piotra”. Tak mówił Jan Paweł II 8 kwietnia 1994 r. Tego dnia odprawił w Kaplicy Sykstyńskiej Eucharystię z okazji odsłonięcia po czteroletnich renowacjach fresku Michała Anioła Sąd Ostateczny.
"Pewne jest tylko to, że "wybrany zostanie mężczyzna i katolik".
W środę rozpocznie się oczekiwane z wielkim zainteresowaniem konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka. To trzecie konklawe w ciągu ponad 20 lat. Poprzednie odbyły się w 2005 roku po śmierci Jana Pawła II i w 2013 roku po rezygnacji Benedykta XVI. W obecnym udział weźmie rekordowa liczba 133 elektorów.
Najprawdopodobniej już w czwartek poznamy imię nowego papieża - powiedział PAP ks. prof. Andrzej Kobyliński, kierownik Katedry Etyki UKSW w Warszawie. Wyjaśnił, że wynika to z wyraźnie zarysowanych trzech frakcji wewnątrz kolegium.
„Europa jest zmęczona, a naturalnym byłoby, gdyby nowy papież pochodził z Afryki lub Azji” – powiedział kard. Anders Arborelius ze Szwecji. Ten charyzmatyczny karmelita, konwertyta z luteranizmu, otwarty na dialog poliglota, przedstawiany jest w mediach jako jeden z możliwych papieży.
Nowy papież, którego wybierze rozpoczynające się 7 maja konklawe w Watykanie, niezależnie od swojego pochodzenia geograficznego musi być pasterzem, wiarygodnym człowiekiem i chrześcijaninem. Podkreślił to emerytowany arcybiskup Wiednia, kardynał Christoph Schönborn, w Rzymie 4 maja. W niedzielny poranek odprawił Mszę św. w swoim kościele tytularnym Gesù Divino Lavoratore w rzymskiej dzielnicy Portuense. Po liturgii kardynał spotkał się z mediami francuskojęzycznym, poinformowała austriacka agencja katolicka APA.
Choć misja papieża jest uniwersalna, to jednak pełni on również szczególną rolę w Europie, ponieważ tu rezyduje, jest biskupem Rzymu. Oznacza to, że powinien rozumieć nasz kontynent i umieć pokierować sprawami, które są dziś ważne dla Europy – uważa wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE. Zapewnia, że Europejczycy z radością przyjmą każdego papieża, którego z pomocą Ducha Świętego wybiorą kardynałowie, niezależnie od jego pochodzenia.
Już po śmierci Franciszka mieszkańcy Gazy otrzymają jego papamobile, przekształcony w mobilną klinikę dla dzieci. „ Dzieci, to nie liczby. Mają twarze, imiona, historię. Są święte” – mówił Papież i polecił, by papamobile wyposażono w urządzenia przydatne dla leczenia dzieci w Gazie.