Aby zmienić wielkość tekstu na stronie, przytrzymaj ctrl (na komputerach MAC - cmd) i wciśnij klawisz "+" aż do uzyskania pożądanego efektu.
Aby zmniejszyć - użyj klawisza "-". By wrócić do stanu początkowego, przytrzymaj ctrl (na MAC - cmd) i wciśnij "0".
GOŚĆ NIEDZIELNY DODANE 09.09.2023
więcej »
Śledź wypowiedzi papieża Franciszka na Twitterze.
Zapowiedziany na 30 września dziewiąty już konsystorz (w ciągu 10 lat pontyfikatu), na którym Franciszek mianuje 21 nowych kardynałów, jest okazją do przypomnienia dziejów i miejsca tej godności w hierarchicznej strukturze Kościoła katolickiego. Po tej decyzji papieskiej Kolegium Kardynalskie liczyć będzie 242 członków, w tym 137 uprawnionych do udziału w konklawe, gdyby do niego doszło obecnie, a więc formalnie znacznie przekracza to ustanowioną jeszcze przez Pawła VI górną granicę 120 elektorów.
W sobotę 30 września o godz. 10.00 na placu św. Piotra papież Franciszek będzie przewodniczył zwyczajnemu konsystorzowi publicznemu w celu kreacji 21 nowych kardynałów. Jest wśród nich Polak, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.
Nie jest łatwo zachować wyciągniętą dłoń pośród prześladowań. Ale na tym właśnie polega chrześcijańskie świadectwo, być gotowym do przebaczenia – mówił Papież, rozmawiając z przedstawicielami młodych Azjatów. Odbyło się ono w ramach wirtualnych spotkań pod hasłem „Building Brudges – Budować mosty”. W ubiegłym roku w ramach podobnej inicjatywy Franciszek spotkał się już z młodymi z Afryki i Ameryki Łacińskiej.
Papież Franciszek zaapelował do Polaków podczas audiencji generalnej, by okazywali uchodźcom z Ukrainy "ewangeliczną gościnność". W czasie spotkania z wiernymi w środę zrelacjonował swoją niedawną wizytę w Marsylii, której głównym tematem była migracja.
Musimy dać na nowo nadzieję naszym społeczeństwom europejskim – powiedział Ojciec Święty podsumowując podczas dzisiejszej audiencji ogólnej swoją podróż apostolską do Marsylii, gdzie wziął udział w zakończeniu Spotkań Śródziemnomorskich.
Ojciec Święty ustalił tematy dwóch kolejnych Światowych Dni Młodzieży, które będą obchodzone w Kościołach lokalnych, w tym i w przyszłym roku, w uroczystość Chrystusa Króla. Mają one wytyczyć drogę przygotowań do Jubileuszu Młodzieży, w ramach Roku Jubileuszowego 2025, który będzie obchodzony pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.
Zostanie ogłoszona 4 października.
Słowa Papieża są dla nas, młodych, dużym wsparciem – mówi Włoszka, która uczestniczyła w Spotkaniach Śródziemnomorskich. Jak wskazuje, podczas obrad młodych jako ważne wyłoniły się m.in. tematy pokoju, sytuacji ekonomicznej i perspektyw na rozwój. Te same, które potem podjął Franciszek w swym przemówieniu kończącym przedwczoraj wspomniane wydarzenie.
Papież przyjął na audiencji delegację latynoamerykańskiego Centrum Badawczo-Formacyjnego dla Ochrony Nieletnich.
Franciszek w rozmowie z dziennikarzami podczas lotu powrotnego z Francji: „Dobrze pokierowane migracje są bogactwem”. Słowa o eutanazji: „Strzeżcie się ideologicznych kolonizacji, które rujnują ludzkie życie”. Ukraina: „Nie wolno nam igrać z męczeństwem tego narodu”.
Pożegnaniem na lotnisku w Marignane zakończyła się trwająca od piątku wizyta Franciszka w Marsylii. Obecny był prezydent Francji Emmanuel Macron. Tematyka wystąpień Ojca Świętego skupiona była wokół wyzwań związanych z migracją i podziałami społecznymi, a także problematyką ubóstwa i wykluczenia. Papież wezwał do budowania braterstwa i wspólnoty międzyludzkiej pomimo różnic oraz pokoju na świecie. Był entuzjastycznie witany na ulicach miasta.
"Ratowanie migrantów to obowiązek."
"Ktokolwiek do was podejdzie, niech nie znajdzie dystansu i osądu, lecz świadectwo pokornej radości, bardziej owocne niż jakakolwiek dostrzegalna zdolność".
Franciszek jest już w Marsylii.
Papież Franciszek pojedzie – poza oficjalnym programem swej wizyty w Marsylii – do ubogiej, północnej części tego miasta. Chce tam odwiedzić rodziców pochodzącego stamtąd marsylskiego arcybiskupa kard. Jeana-Marca Aveline’a, piszą francuskie media.
Papieska intencja modlitewna na czerwiec 2023 r.
Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript.Zmień ustawienia lub wypróbuj inną przeglądarkę.