W samolocie do Indonezji, pierwszego etapu długiej podróży apostolskiej w dniach 2-13 września, Franciszek przywitał się z dziennikarzami z całego świata, którzy towarzyszą mu w 45. międzynarodowej podróży jego pontyfikatu. Papież otrzymał liczne prezenty, w tym reprodukcję chińskiej steli z V wieku i dwa prezenty związane z dramatem migracji.
O godz. 11.30 czasu lokalnego 3 września samolot Airbus 330 włoskich linii lotniczych ITA z papieżem na pokładzie wylądował na lotnisku "Soekarno-Hatta" w Dżakarcie. Franciszek jest trzecim papieżem, który odwiedza Indonezję, po świętym Pawle VI w 1970 roku i świętym Janie Pawle II w 1989 roku. Od stolicy Indonezji rozpoczął on swą 45. podróż zagraniczną, w ramach której do 13 września odwiedzi także Papuę-Nową Gwineę, Timor Wschodni i Singapur.
Umacnianie wiary i ducha misyjnego, budowanie braterstwa ponad podziałami oraz bliskość z tymi, którzy, w jakimkolwiek kontekście, znajdują się na marginesie świata i lokalnych społeczeństw – to tematy, wokół których skoncentrowana jest papieska pielgrzymka do Azji i Oceanii. W poniedziałek po południu Franciszek wyrusza w pierwszą w tym roku i zarazem 45. podczas pontyfikatu zagraniczną podróż apostolską, podczas której odwiedzi kolejno Indonezję, Papuę-Nową Gwineę, Timor Wschodni i Singapur.
Wysłannicy mediów z różnych krajów, z Polski - PAP, towarzyszyć będą papieżowi Franciszkowi podczas rozpoczynającej się w poniedziałek jego podróży do Azji i Oceanii. Obecność na pokładzie papieskiego samolotu oznacza obowiązek stosowania się do precyzyjnych procedur i poleceń, dyscypliny i punktualności. Uczestnicy tego lotu to grupa VAMP - Vatican Accredited Media Personnel.
Promujcie braterstwo i spotkanie, wychodząc od bliskości z najmniejszymi - przyjmując uczestników 86. Kapituły Generalnej Braci Mniejszych Kapucynów, papież Franciszek przypomniał trzy podstawowe wymiary duchowości franciszkańskiej: braterstwo, dyspozycyjność i zaangażowanie na rzecz pokoju. „Musicie być ludźmi miłości, przebaczenia i pojednania” - wskazał Ojciec Święty.
Podróż papieża Franciszka do Azji Południowo-Wschodniej będzie najdłuższą w jedenastoletnim pontyfikacie Jorge Mario Bergoglio. W ciągu dwunastu dni od 2 do 13 września Ojciec Święty pokona 32.814 kilometrów, odwiedzając Indonezję, Papuę Nową Gwineę, Timor Wschodni i Singapur. Nowa Gwinea będzie pierwszym krajem Oceanii odwiedzanym przez papieża. Będzie to 45. podróż zagraniczna Franciszka. Ponadto papież Bergoglio odbył ok. 30 podróży duszpasterskich do Włoch i odwiedził liczne parafie w swojej diecezji rzymskiej.
Swoją prawie dwutygodniową podróż po Azji Południowo-Wschodniej i Pacyfiku papież Franciszek rozpocznie od wizyty w Indonezji. Ojciec Święty chce pogłębić dialog międzyreligijny w najludniejszym islamskim kraju na świecie. Na tę wizytę czekają w napięciu wybitni przedstawiciele Kościoła i islamu w kraju – jezuita Franz Magnis-Suseno i muzułmanin Yahya Cholil Staquf. Rozmawiał z nimi korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
„Nie żyjemy w społeczeństwie chrześcijańskim, ale jesteśmy powołani do życia chrześcijańskiego we współczesnym, pluralistycznym społeczeństwie. Chrześcijańskiego, ale otwartego” – podkreślił Papież Franciszek w przemówieniu do uczestników zgromadzenia plenarnego Dykasterii ds. Ewangelizacji.
Wrześniowa wizyta papieża w Azji i Oceanii jest częścią pontyfikatu naznaczonego pasją ewangelizacyjną i pragnieniem reformy Kościoła w duchu misyjnym. Dziś autonomiczne i kwitnące młode Kościoły czterech krajów, które odwiedzi Franciszek, ubogacają Kościół powszechny poprzez swoje świadectwo.
„Każda istota ludzka jest obdarzona godnością przez sam fakt istnienia, jako istota duchowa, stworzona przez Boga i przeznaczona do synowskiej relacji z Nim” – przypomniał Ojciec Święty w przesłaniu skierowanym do uczestników odbywającego się w dniach 28-30 sierpnia 2024 r. w Trani w Apulii XVII Sympozjum Międzychrześcijańskiego. Jego organizatorami są wspólnie Franciszkański Instytut Duchowości Papieskiego Uniwersytetu Antonianum i Wydział Teologii Prawosławnego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu „Arystoteles” w Salonikach.
Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej o ostatniej wypowiedzi papieża Franciszka.
Papież apeluje też o poszanowanie wolności religijnej na Ukrainie, solidaryzuje się z prześladowanymi w Nikaragui oraz ofiarami małpiej ospy.
Statek Mare Jonio rozpoczął misję poszukiwawczo-ratunkową migrantów na Morzu Śródziemnym.
W przesłaniu na rozpoczynający się w tych dniach Kongres Eucharystyczny na Madagaskarze papież zachęca, aby na nowo odkryć znaczenie adoracji eucharystycznej i pragnienie spędzania czasu z Chrystusem. Franciszek wezwał uczestników do niesienia nadziei „ludziom zniechęconym”.
Błogosławię waszej ojczyźnie - powiedział papież Franciszek do Polaków podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Po raz kolejny wezwał wiernych do modlitwy za Ukrainę i wszystkie kraje, w których trwają wojny.
Prezydent Malawi Lazarus McCarthy Chakwera spotkał się dziś z Papieżem Franciszkiem, a następnie z kard. Parolinem i abp. Gallagherem, z którymi rozmawiał o sytuacji w kraju i kwestiach międzynarodowych.
„Jeśli nie szukamy tego, co najważniejsze, to czego szukamy?” – brzmi temat 45. Spotkania na rzecz Przyjaźni między Narodami w Rimini, które jest organizowane przez ruch Comunione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie). Odpowiadając na to pytanie Papież w specjalnym przesłaniu na Meeting w Rimini wskazuje na miłość i wiarę.
Państwom powinno zależeć na tym, by dać więźniom szansę na prawdziwą zmianę życia
Ojciec Święty zobaczy dynamiczną różnorodność Kościołów w Azji, a także wiarę jej mieszkańców – powiedział serwisowi Vatican News Przewodniczący Federacji Konferencji Episkopatów Azji, kardynał Charles Maung Bo przed zbliżającą się podróżą Papieża do Azji i Oceanii. Odbędzie się ona w dn. 2-13 września.
Dziś cała ludzkość bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje Dobrej Nowiny o pokoju, a każdy chrześcijanin jest wezwany do jej głoszenia i dzielenia się nią – napisał Papież Franciszek do Komitetu „Nazarat” w opublikowanym dziś przesłaniu z okazji 10-lecia modlitwy różańcowej, która zaczęła się na placu w Rimini w intencji pokoju na świecie i prześladowanych chrześcijan. Była to odpowiedź za wyrzucenie ponad 120 tys. chrześcijan z Iraku i Syrii przez tzw. Państwo Islamskie w 2014 roku.