Zaprezentowany został projekt nagrobka Papieża Franciszka, jaki zostanie wykonany w Bazylice Najświętszej Marii Panny Większej w Rzymie, gdzie w sobotę spocznie ciało Ojca Świętego.
Jak poinformowano, nagrobek został wykonany z marmuru pochodzenia liguryjskiego z napisem „FRANCISCUS” i reprodukcją krzyża pektoralnego. Właśnie taki napis – jako jedyny na nagrobku – chciał mieć Franciszek, co zapisał w swoim testamencie.
W związku z jego wolą, aby grób znajdował się w ziemi, nad posadzką widnieć będzie jedynie płyta nagrobna Franciszka.
Jak mówił kard. Rolandas Makrickas, archiprezbiter koadiutor Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Większej, Papież Franciszek wyraził życzenie, aby zostać pochowanym w grobowcu wykonanym z „liguryjskiego kamienia, pochodzącego z ziemi jego dziadków”.
Franciszek często nawiedzał tę świątynię
Grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej pomiędzy Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani) a Kaplicą Sforzów Bazyliki Najświętszej Marii Panny Większej. Znajduje się w pobliżu ołtarza św. Franciszka.
Papież Franciszek szczególną czcią darzył Matkę Najświętszą w jej wizerunku Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i wielokrotnie w czasie swego pontyfikatu nawiedzał tę świątynię, by modlić właśnie przed tą ikoną. Przybywał tutaj przed każdą swoją podróżą apostolską i po powrocie z niej – aby powierzyć Jej sprawy Kościoła.
Ostatnio modlił się przed ikoną Maryi podczas rozpoczęcia Wielkiego Tygodnia.
Grób Franciszka wierni będą mogli nawiedzać od niedzieli 27 kwietnia.
Watykańscy organizatorzy przyznają, że brakuje już miejsc przed bazyliką Świętego Piotra.
Od środy Bazylika Watykańska pozostaje otwarta jedynie z krótkimi przerwami.
Przywódcy muzułmańscy wspominali Franciszka z wdzięcznością.
Właśnie tam, a nie na Watykanie, ma zostać pochowany papież Franciszek.