Benedykt XVI wyraził „szacunek i podziw" wspólnocie nowojorskich Żydów.
Składając 18 kwietnia krótką wizytę w synagodze na wschodnim Manhattanie
papież zachęcił ich do „kontynuowania budowy mostów przyjaźni ze wszystkimi
różnorodnymi grupami etnicznymi i religijnymi".
Papież został powitany śpiewem kantorów synagogi, którzy odśpiewali m.in. fragment Tory mówiący o przymierzu Boga z człowiekiem. Następnie Benedykta XVI w serdecznych słowach powitał rabin Schneier, składając mu życzenia z okazji niedawnych, 81. urodzin.
Rabin podkreślił m.in., że przełomem w stosunkach katolicko-żydowskich był Sobór Watykański II z jego deklaracją o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate”. Wspomniał wielką rolę Jana Pawła II w pogłębianiu wzajemnego zrozumienia przez obydwie wspólnoty religijne.
„Drodzy przyjaciele, Szalom!” - rozpoczął swoje krótkie wystąpienie Benedykt XVI. „Jestem przejęty myślą, że Jezus od dzieciństwa słuchał słów Pisma i modlił się w takim miejscu, jak to” - wyznał w
„Dobrze, że żydowska wspólnota ma swój udział w życiu tego miasta. Pragnę zachęcić was do kontynuowania budowy mostów przyjaźni ze wszystkimi różnorodnymi grupami etnicznymi i religijnymi, które żyją blisko was” - powiedział Benedykt XVI w Synagodze Park East.
Rabin ofiarował papieżowi okazały bogato zdobiony talerz paschalny przedstawiający przejście Izraelitów z niewoli do wolności.
Papież ofiarował nowojorskiej wspólnocie żydowskiej kopię jednej ze stron przechowywanego w Bibliotece Watykańskiej iluminowanego pergaminowego Kodeksu z 1435 r. Jest to strona 220 na której opisano pierwszy etap ceremonii ślubnej.
Papież dostał także "małe conieco" na stół paschalny.
Wychodząc z synagogi papież ściskał dłonie podchodzącym do niego członkom nowojorskiej gminy. Zdaniem ks. Dennis McManusa z komisji episkopatu USA ds. ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego obecny papież twórczo kontynuuje dziedzictwo poprzednika na rzecz pogłębienia relacji chrześcijańsko-żydowskich. „Jan Paweł II był rzeczywiście papieżem Soboru i deklaracji 'Nostra atetate' i to nie tylko w znaczeniu ściśle doktrynalnym, ale na płaszczyźnie relacji międzyludzkich” - powiedział KAI ks. McManus.
«« | « |
1
| » | »»