Uroczystą Eucharystię w sanktuarium maryjnym w Aparecidzie zakończyła modlitwa południowa okresu wielkanocnego. W rozważaniu przed „Regina Caeli" Benedykt XVI nawiązał do mijającej 13 maja, 90. rocznicy objawień w Fatimie.
„Ze względu na zawarte w nich potężne wezwanie do nawrócenia i pokuty są to bez wątpienia najbardziej prorocze z objawień współczesnych. Prośmy Matkę Kościoła, Tę, która zna cierpienia i nadzieje ludzkości, aby strzegła naszych rodzin i wspólnot. Powierzamy Jej zwłaszcza te ludy i narody, które mają szczególne potrzeby. Czynimy to, będąc pewni, że Maryja nie pozostawi bez wysłuchania próśb, które z synowską pobożnością do Niej kierujemy” - powiedział Ojciec Święty.
Benedykt XVI przypomniał los głodujących i „Marsz świata przeciw głodowi”, wspierany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Odbywa się on dzisiaj w wielu miastach świata – dodajmy, że także w Warszawie. Papież zwrócił ponadto uwagę, że Brazylijczycy pochodzenia afrykańskiego obchodzą dziś wspomnienie zniesienia w Brazylii niewolnictwa.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.