Sobota, 13 września 2003 r., Rozniawa
Prasa słowacka, a także cytowane przez nią światowe agencje, nadal wiele miejsca poświęcają stanowi zdrowia Jana Pawła II. Choć odnotowano, że wczoraj Papież był w wyraźnie lepszej formie, o czym świadczą tytuły „Osłabiony Papież znalazł siły na Bańską Bystrzycę” ( „Pravda”), czy „Wczoraj Papież wyglądał już lepiej” („Sme”) jednak liczne spekulacje na temat choroby Papieża zajmują nadal większą część materiałów poświęconych tej wizycie. Spekuluje się, że papieska podróż na Słowację może być ostatnią jego tak długą pielgrzymką zagraniczną. Podkreśla się, że stan zdrowia Papieża jest znacznie gorszy, aniżeli w czasie setnej pielgrzymki do Chorwacji. Jednocześnie cytowana jest wypowiedź rzecznika Stolicy Apostolskiej Navarro-Vallsa, że wyłącznie Papież decyduje o przebiegu tej pielgrzymki. „Mam wrażenie, że Papież podczas swych podróży niewiele komunikuje się ze swymi współpracownikami” – powiedział. „Przede wszystkim obserwuje. Tak było w czasie długiego przejazdu samochodem do Trnavy. Papież obserwuje twarze ludzi, atmosferę. Wraca do tego, dopiero po powrocie do Rzymu”.
Warto także odnotować wypowiedź rzecznika Episkopatu Słowacji ks. Mariana Gavendy, który powiedział na temat choroby Papieża: „W ujęciu teologicznym Chrystus najwięcej dla zbawienia świata zrobił nie poprzez swoje nauczanie, czy cuda, lecz poprzez krzyż, gdy był całkowicie bezradny. Podobnie jest z Papieżem, który jest namiestnikiem Chrystusa na ziemi, nie tylko w czasach, gdy mu klaszczą, ale także, kiedy cierpi”.
Pojawiają się także głosy, jak papieskie przesłanie może wpłynąć na dalszą dyskusję o ustawie aborcyjnej. W lipcu br. Słowacki parlament znowelizował ustawę zezwalającą na aborcję w przypadku, gdy płód uszkodzony jest genetycznie. Ustawę zawetował prezydent Rudolf Schuster, który odwołał się do decyzji Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Niektórzy publicyści sądzą, że teraz słowa Papieża o potrzebie ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, mogą być wykorzystane w debacie politycznej przez zwolenników ochrony życia.
Media różnią się także w ocenie liczby wiernych przybyłych wczoraj do Bańskiej Bystrzycy na spotkanie z Papieżem. „Sme” pisze o 100 tys. wiernych, „Pravda”, że oczekiwano 300 tys., a w rzeczywistości przyszło 100 tys. Tymczasem „Narodna obroda” twierdzi, że w Bańskiej Bystrzycy było wczoraj, co najmniej 150 tys. pielgrzymów. Warto wspomnieć, że kilka dni przed pielgrzymką biskupi słowaccy mówili, że spodziewają się w Bańskiej Bystrzycy ok. 120 tys. wiernych. To miasto to tradycyjny region wpływów komunistów, którzy także dzisiaj uzyskują na tym terenie dobry wynik wyborczy. Wielu z pielgrzymów przybyło z innych regionów Słowacji, zwłaszcza z Orawy i Spisza, liczne były także grupy z Polski, chociaż media zwracają uwagę, że naszych rodaków może nie być tak wielu, jak tutaj zapowiadano.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.