O kształtowanie kultury spotkania, dialogu i współpracy w służbie rodzinie ludzkiej zaapelował Franciszek podczas spotkania międzyreligijnego i ekumenicznego na rzecz pokoju w rezydencji arcybiskupa w Ramna w stolicy Bangladeszu - Dhace. Zachęcił do przeciwdziałania wirusowi politycznej korupcji, destrukcyjnym ideologiom religijnym, pokusie zamykania oczu na potrzeby ubogich, uchodźców, mniejszości prześladowanych i najsłabszych.
Drugi dzień papieskiej wizyty w Bangladeszu to spotkania: z biskupami Bangladeszu oraz ekumeniczne i międzyreligijne. Na to ostatnie mają przybyć także przedstawiciele muzułmańskiej grupy etnicznej Rohingja.
Około 100 tys. wiernych (na 375 tys. katolików w Bangladeszu) uczestniczyło dziś w święceniach kapłańskich, których Ojciec Święty udzielił podczas Eucharystii sprawowanej w Suhrawardy Udyan Park po łacinie, bengalsku i angielsku.
„Jesteście w pełni młodości, nie pozwólcie jej zgorzknieć, raczej sprawcie aby rozkwitła, właściwa dla tego wieku, kreatywność w odnajdowaniu i tworzeniu nowych dróg dla głoszenia Ewangelii w rodzinach włoskich” – napisał Papież w przesłaniu z okazji 20-lecia włoskiego programu telewizyjnego „Na Jego obraz”.
Po porannej Mszy św. z młodzieżą w katedrze w Rangun papież opuszcza dziś Birmę i rozpoczyna wizytę w Bangladeszu. Dziś w planie ma spotkania oficjalne.
Mniejszość katolicka w Bangladeszu, stanowiąca niespełna półprocentową mniejszość w tym 160-milionowym kraju, oczekuje z wielkimi nadziejami na przyjazd Franciszka. Wierni liczą na poprawę swej sytuacji w kontekście niedawnych ataków ekstremistów muzułmańskich. Papież będzie przebywał w Bangladeszu od 30 listopada do 2 grudnia.
Na trzy elementy posługi: uzdrowienie, towarzyszenie i proroctwo zwrócił uwagę Papież w czasie spotkania z biskupami Birmy.
Papieska Msza święta na błoniach Kyaikkasan Ground, a po południu czasu lokalnego spotkanie z Najwyższą Radą Mnichów Buddyjskich „Sangha” i biskupami Mjanmy (d.: Birmy) to program trzeciego dnia wizyty.
Bądźcie wiernymi świadkami pojednania i pokoju, których pragnie Bóg, aby panowały w każdym ludzkim sercu i w każdej wspólnocie - zachęcił Franciszek katolików Mjanmy podczas Mszy św. na błoniach Kyaikkasan Ground w Yangonie (Rangunie).
Rząd kraju zapowiedział trzecią sesję konferencji pokojowej z udziałem mniejszości etnicznych.