Watykan coraz głośniej apeluje o powstrzymanie prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Szczególnie w Iraku, który w ostatnich latach opuściło aż 40 procent z 1,5 miliona tamtejszych wyznawców Chrystusa - napisała Rzeczpospolita.
Benedykt XVI o tragedii chrześcijan na Bliskim Wschodzie mówi ostatnio niemal na każdej audiencji generalnej i w czasie niedzielnych modlitw Anioł Pański. Był to również główny temat niedawnych rozmów papieża z prezydentem Bushem w Watykanie.
Nie inaczej było w środę, gdy Benedykt XVI zaapelował "do serc ludzi odpowiedzialnych za pokój". Mówił o braku tolerancji religijnej i agresji, zamordowaniu w Iraku 3 czerwca bezbronnego kapłana i trzech diakonów i zmuszaniu chrześcijan do emigracji.
Przebywający w Watykanie patriarcha chaldejski Emanuel III Delly zaapelował zaś, aby społeczność międzynarodowa "nie zachowywała się jak Poncjusz Piłat, który obmywa ręce".
Ksiądz Krzysztof Nitkiewicz, podsekretarz Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, mówi, że iraccy fundamentaliści wymuszają zdejmowanie krzyży z wież kościelnych i nakłaniają do przechodzenia na islam. Równocześnie grasuje wiele band, które porywają księży i wiernych dla okupu. Dotychczas uprowadzono biskupa i dziesięciu księży. Opuszczający Irak chrześcijanie podkreślają, że za czasów Saddama Husajna mogli liczyć na ochronę i prześladowań nie było.
4 lipca w Rzymie z inicjatywy wicenaczelnego dziennika "Corriere della Sera" urodzonego w Kairze muzułmanina Magdiego Allama, w centrum Rzymu na placu Santi Apostoli odbędzie się manifestacja przeciwko prześladowaniom chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
"Wierni Ewangelii i fundamentalnym wartościom wiary chrześcijańskiej”.
Prezentacja dokumentu nastąpi 9 października w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej.
Ojciec Święty przyjął na audiencji duszpasterzy osób starszych.
"To dzieło nie okazało się chwilową inicjatywą, ale nabrało poważnego charakteru".
Szczególnie na terenach, gdzie istnieją głębokie rany spowodowane długotrwałym konfliktami.
Papież przyjął przedstawicieli Konferencji Medycznej Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
Papież przyjął w Watykanie uczestniczki kapituły generalnej sióstr paulistek.