Na Jasnej Górze odbyło się spotkanie Krajowej Rady Katolików Świeckich. W odnowionej formule gremium to stanowią przedstawiciele wszystkich metropolii kościelnych w Polsce. Do ich zadań należy m.in. pobudzanie świeckich do apostolskiej aktywności w Kościele i świecie oraz kształtowanie odpowiedzialności za życie społeczne.
Delegat episkopatu Polski przy Radzie Katolików Świeckich abp Wacław Depo przypomniał, że zadaniem ochrzczonych jest zabieranie głosu w sprawach ważnych dla misji Kościoła, nie tylko doktrynalnych czy dyscypliny kościelnej. „Katolicy świeccy mają prawo i obowiązek wypowiadania się i reagowania na różnego rodzaju zjawiska czy zagrożenia, które we współczesnym świecie występują, jak chociażby obecnie sprawa ideologii gender, bardzo ważny odcinek edukacji szkolnej – powiedział metropolita częstochowski. – Katolik musi być zaangażowany w politykę, bo jest to sprawa dobra wspólnego, za które musimy odpowiadać”.
Jak rozpalić na nowo tożsamość każdego wierzącego chrześcijanina oraz jak w przestrzeni medialnej mówić o Chrystusie i Ewangelii to zdaniem członków Rady sprawy wymagające szybkiego działania? „Do tego trzeba wielkiego zjednoczenia wszystkich środowisk, konsolidacji milionów katolików świeckich, którzy są w rozproszeniu i w zasadzie ich głos nie jest słyszany – podkreśliła Alina Petrowa-Wasilewicz, dotychczasowa przewodnicząca Rady. – Słyszymy głosy celebrytów, natomiast nie słyszymy głosów milionów katolików świeckich, którzy myślą inaczej”.
Wielką inspiracją do podejmowania działań apostolskich jest nowa adhortacja Papieża Franciszka Evangelii gaudium – podkreślili członkowie Krajowej Rady Katolików Świeckich.
"Wierni Ewangelii i fundamentalnym wartościom wiary chrześcijańskiej”.
Prezentacja dokumentu nastąpi 9 października w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej.
Ojciec Święty przyjął na audiencji duszpasterzy osób starszych.
"To dzieło nie okazało się chwilową inicjatywą, ale nabrało poważnego charakteru".
Szczególnie na terenach, gdzie istnieją głębokie rany spowodowane długotrwałym konfliktami.
Papież przyjął przedstawicieli Konferencji Medycznej Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
Papież przyjął w Watykanie uczestniczki kapituły generalnej sióstr paulistek.