Liturgia powinna być sprawowana w taki sposób, aby było jasne, że jest ona w pierwszym rzędzie dziełem Boga. Dzięki temu stanie się ona katechezą, w której sam Bóg będzie nauczał i wychowywał wiernych – przypomina Benedykt XVI uczestnikom 62. Krajowego Tygodnia Liturgicznego we Włoszech.
Jest to pięciodniowy kongres, który rokrocznie odbywa się w jednej z włoskich diecezji. W tym roku gości go Triest, a główny temat poświęcono liturgii jako źródle katechezy.
Do tego tematu odnosi się też watykańskie przesłanie, które w imieniu Papieża wystosował kard. Tarcisio Bertone SDB. Watykański sekretarz stanu określa w nim perspektywę, w której powinno się rozważać liturgię jako katechezę. Jest nią absolutny prymat Boga w akcji liturgicznej. Nie można jej redukować do aspektów czysto ludzkich czy organizacyjnych, bo liturgia – jak czytamy w przesłaniu – nie jest tym, co czyni człowiek, lecz tym, co czyni Bóg. W ten sposób właśnie w liturgii jawi się On jako Bóg-z-nami.
Kard. Bertone zaznacza, że nie chodzi tu bynajmniej o coś nowego. Na konieczność takiego postrzegania liturgii zwracał już uwagę Paweł VI w czasie Soboru, kiedy ogłaszał konstytucję dogmatyczną Sacrosanctum Concilium. Watykański sekretarz stanu przestrzega też przed instrumentalnym traktowaniem liturgii jako swoistej „pomocy dydaktycznej” w katechezie. Na zakończenie pisze włoskim liturgistom, że życzeniem Papieża jest, aby ich działalność w większym stopniu służyła autentycznemu pojmowaniu liturgii oraz solidnej formacji teologiczno-duszpasterskiej w pełnej zgodności z magisterium i żywą tradycją Kościoła.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.