Javier Milei ostro krytykował Papieża, ale...
Papież Franciszek potwierdził, że spotka się z prezydentem Argentyny Javierem Milei, który weźmie udział w kanonizacji błogosławionej Marii Antonii od św. Józefa – znanej również jako Mama Antula – pierwszej argentyńskiej świętej kobiety, która odbędzie się 11 lutego w Rzymie – podaje argentyński portal informacyjny Infobae.
Ojciec Święty powiedział, że jest „gotowy do rozpoczęcia dialogu” z prezydentem swej ojczyzny i zapewnił, że nie czuje się urażony obelgami, które Milei rzucił przeciwko niemu, zanim został wybrany na prezydenta.
Odnosząc się do wizyty Milei w Watykanie, papież powiedział: „11 lutego odbędzie się kanonizacja «Mamy Antuli», założycielki Domu Ćwiczeń Duchowych w Buenos Aires. Przed kanonizacją zwyczajowo pozdrawia się władze w zakrystii. A potem dowiaduję się, że poprosił mnie o spotkanie: Zgodziłem się, więc będziemy się widywać. I jestem gotów rozpocząć z nim dialog, rozmawiać i słuchać. Jak ze wszystkimi”.
Kilka tygodni temu Milei upublicznił list, który napisał do papieża Franciszka, zapraszając go do odwiedzenia Argentyny.
„Jego obecność i przesłanie przyczynią się do upragnionej jedności wszystkich naszych rodaków i zapewnią nam zbiorową siłę niezbędną do zachowania pokoju i pracy na rzecz dobrobytu i rozwoju naszej ukochanej Republiki Argentyny” – czytamy w liście nowego prezydenta.
Odnosząc się do tego zaproszenia papież powiedział, że na razie podróż do jego ojczyzny jest rozważaną możliwością, a jej organizacja jeszcze się nie rozpoczęła. Potwierdził jednak wizytę w Belgii i sierpniową podróż, która obejmie przystanki w Indonezji, Timorze Wschodnim i Papui Nowej Gwinei.
Argentyński portal informacyjny Infobae poinformował, że prywatna audiencja między prezydentem a Ojcem Świętym została potwierdzona w Rzymie. Spotkanie zaplanowano na 12 lutego.
Podczas swojej kampanii wyborczej Milei ostro skrytykował papieża, za co później przeprosił. Podczas pierwszego spotkania twarzą w twarz Milei będzie miał okazję poznać Franciszka osobiście.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.