Człowiek zawsze może przekroczyć siebie, otwierając się na Boga i podążając do świętości. Papież Franciszek mówił o tym kolejnej ze środowych katechez nt. wad i cnót. Wskazał, że nowy cykl rozważań przypomina o duchowej walce chrześcijanina, która jest nieodłączną częścią życia każdego z nas.
Ojciec Święty przywołał powiedzenie jednego z ojców pustyni: „Zabierz pokusy, a nikt nie będzie zbawiony”. Podkreślił, że święci nie są ludźmi, którym oszczędzono pokus, lecz świadomymi tego, że w ich życiu wielokrotnie pojawiają się pokusy czynienia zła, które należy odkryć i oprzeć się im. Wskazał, że wszyscy jesteśmy kuszeni i wszyscy musimy się nauczyć, jak postępować w takich sytuacjach.
Papież podkreślił, że przez chrzest w Jordanie, na który Jezus czeka stojąc w kolejce z grzesznikami i przez bycie kuszonym na pustyni, ukazuje On solidarność z naszą kruchą ludzką naturą. „Jezus nigdy nie zostawia nas samych, towarzyszy nam także w trudnych mementach, gdy potykamy się o własne grzechy, towarzyszy nam i zawsze wybacza” – podkreślił Ojciec Święty.
Ojciec Święty podkreślił, że walka duchowa prowadzi nas do bliższego przyjrzenia się tym wadom, które nas trzymają w niewoli, i do podążania, z pomocą Bożej łaski, w kierunku tych cnót, które mogą w nas rozkwitnąć, wnosząc w nasze życie wiosnę Ducha.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.